Slovenský výkon roka v disciplíne 3000 metrov steeplechase patrí po strede 8. mája bežcovi AC Malacky Jakubovi Valachovičovi. Ten štartoval na úvodnom mítingu českej atletickej extraligy a hneď si vybojoval druhé miesto. Skvele bežala aj ďalšia Malačanka v drese Slávie UK Bratislava Alexandra Štuková.

Odchovankyňa malackej atletiky A. Štuková nastúpila v behoch na 100 a 800 metrov. Atlétka, ktorá v českej extralige beháva za Olymp Brno na seba výraznejšie upozornila na dlhšej trati, na ktorej dobehla druhá a výrazne si vylepšila osobný rekord v tejto disciplíne (2:10,85 min). V aktuálnych slovenských tabuľkách jej patrí s týmto výkonom druhé miesto za účastníčkou halových majstrovstiev Európy z tohto roku Paulou Habovštiakovou (2:04,93 min). V Olomouci ju porazila iba pardubická míliarka Kateřina Hálová (2:09,78 min). Malacká bežkyňa v posledných rokoch kraľovala Slovenkám najmä na 400 metrovej trati, ale jej bežecký výkon v Olomouci naznačil, že má možnosti presadiť sa i na inej báze.

Podobne vydarený úvod sezóny zaznamenal Jakub Valachovič, ktorý štartoval v drese AC Malacky ako hosť a mimo bodovania. Napriek tomu dosiahol tretí najkvalitnejší výkon v živote na trati 3000 m prekážok (9:25,98 min). Po prvých dvoch kilometroch ešte atakoval hranicu osobného rekordu, ale v poslednom dejstve mu chýbali sily. Za víťazom Martinom Kučerom z Brna zaostal o sedem sekúnd. Napriek tomu sa svojím časom dostal do čela slovenských tabuliek.

V hode oštepom zaostala za očakávaniami Malačanka Veronika Hruščová, ktorá hodila najďalej 38,58 m a obsadila len siedmu priečku.

Výsledky (Velká cena Olomouca)
Muži. 3000 m prekážok: 1. Kučera (VSK UNI Brno) 9:18,43 min, 2. Valachovič (AC Malacky) 9:25,98 min, 3. Pelíšek (AK Olomouc) 9:34,57 min. Ženy. 100 m: 1. Černochová (Olymp Brno) 12,25 s, … 7. Štuková (Olymp Brno) 12,57 s /-2,9/. 800 m: 1. Hálová (Hvězda Pardubice) 2:09,78, 2. Štuková (Olymp Brno) 2:10, 85 min. Oštep: 1. Ogrodníková (SSK Vítkovice) 49,52 m, … 7. Hruščová (AC Malacky) 38,58 m.