Farkašová v Trnave tretia. Tomáš Zavadil tesne za stupňami víťazov. V Piešťanoch najrýchlejším Moravec. Ján Záhončík v Austrálii dvakrát siedmy. Devínska kobyla pre Jakuba Valachoviča. Pavol Masaryk vyhral maratón Majcichove.

atletika_farkasova_masaryk_zavadil
Farkašová, Masarky, Zavadil

Farkašová v Trnave tretia
Víťazom Nočného behu 2016 v Trnave sa stal Košičan Imrich Pásztor o sekundu pred domácim Michalom Puškárom, pričom obaja sa stali víťazmi svojich vekových kategórií. Medzi ženami vyhrala Úradníková z Piešťan, Erika Farkašová dobehla tretia.

Výsledky:
Muži do 40 rokov (157 bežcov): 1. Michal Puškár, Trnava, 16:43 min.,
..9. Tomáš Zavadil, AŠK Skalica, 18:01, ..20. Tomáš Skala, 19:16, ..32. Adam Herceg, 20:04, ..81. Peter Nemrava, všetci ZFT Senica, 23:04.
Muži nad 40 rokov (47 bežcov): 1. I. Pásztor, Košice, 16:42 min., ..11. Milan Haba, Malacky, 21:25.
Ženy nad 40 rokov (110): 1. J. Úradníková, Piešťany, 19:08 min., ..3. Erika Farkašová, AŠK Skalica, 20:39.
V Piešťanoch najrýchlejším Moravec
Víťazom 8. ročníka Jesenného behu okolo Sĺňavy na 12 km trati v Piešťanoch sa stal domáci bežec Ondrej Kubo pred dvojicou Skaličanov Peter Bellay a Juzef Jurčík. Kategóriu nad 40 rokov vyhralán Moravec zo Spartaka Myjava.

Výsledky:
Muži do 40 rokov: 1. Ondrej Kubo, Piešťany, 42:27 min., 2. Peter Bellay, 43:24, 3. Jozef Jurčík, obaja Skalica, 43:42, ..10. Tomáš Skala, ZFT Senica, 47:35, 11. Tomáš Vintr, Junior Holíč, 49:03, ..20. Čestmír Kračmár, Brezová, 51:50.
Muži nad 40 rokov: 1. Ján Moravec, Myjava, 42:37 min.
Muži nad 50 rokov: 1. Peter Klobučník, Dubnica, 44:52, 2. Ján Gološinec, Brezová, 49:02, ..6. Eduard Baumgartner, Radošovce, 53:14, 7. Milan Smolíček, Myjava, 54:45, ..9. Ján Varmuža, Brezová, 59:22.
Ženy: 1. J. Úradníková, 46:29 min, 2. K. Drahovská, obe Piešťany, 48:06, 3. Andrea Borovská, Brezová, 51:52, ..10. Gabriela Urbanová, 59:57, ..17. Janka Dermeková, obe Gbelskí Strýci, 1:13:43 hod.
Tomáš Zavadil tesne za stupňami víťazov
Majstrovstvá Západoslovenského atletického zväzu (ZsAZ) v cezpoľnom behu sa konali v Trenčíne.
Pomerne úspešne si na nich viedli najmä mládežníci AŠK Grafobal Skalica, ktorí si vybojovali v žiackych kategóriach šesť medailí, z toho dve zlaté. Vybojovali ich Anita Stachová a Lucia Režnáková. Medzi mužmi štartoval iba Jabloničan Tomáš Zavadil v drese AŠK Skalica. Umiestnil sa tesne za stupňami víťazov na nepopulárnom štvrtom mieste. V kategóriach dorastu a juniorov Záhorie zastúpenie nemalo, ani medzi ženami.

Výsledky:
Dospelí – muži: 1. Jozef Bubeník, Kys. N. Mesto, 19:03 min., ..4. Tomáš Zavadil, AŠK Skalica, 22:10, ženy: 1. Silvia Valová, Lučatín, 20:21.
Starší žiaci – chlapci: 1. Karol Dráfi, Nové Zámky, 7:26, dievčatá: 1. Anita Stachová, 7:56, ..3. Barbora Horniaková, obe AŠK Skalica, 8:08.
Mladší žiaci – chlapci: 1. Tomáš Grajcarík, Nové Mesto, 6:50, ..7. Adam Zubák, 7:24, 8. Tomáš Krahulec, 7:29, ..11. Tomáš Režnák, 7:53, ..14. Filip Kachlík, 8:21, dievčatá: 1. Lucia Režnáková, 7:35, ..7. Simona Hrajnohová, 8:51, ..10. Sabína Poláčková, všetci AŠK Skalica, 9:03.
Najmladší žiaci – chlapci: 1. Matej Černý, Bojničky, 4:04 min., ..3. Richard Záviš, 4:10, ..11. Lukáš Plačko, 4:40, 12. Matúš Truban, všetci AŠK Skalica, 4:45, dievčatá: 1. Rebeka Žibritová, Nové Zámky 4:19, 2. Adriána Vašková, 4:21, 3. Michaela Koptáková, 4:30, ..5. Linda Plačková, 4:36, ..7. Natália Králiková, všetky AŠK Skalica, 4:43.
Ján Záhončík v Austrálii dvakrát siedmy
V austrálskom Perthe sa uskutočnili atletické majstrovstvá sveta veteránov v atletike.
V osemčlennej výprave reprezentantov Slovenska malo svoje zastúpenie aj Záhorie v osobe bývalého olympionika – chodca Jána Záhončíka z MŠK Borský Mikuláš. Účastník OH v Barcelone štartoval v kategórii nad 50 rokov na 5 i 10 km trati.
Po bojovnom výkone si vybojoval dve 7. miesta, na 5 km v čase 26:39.90 minúty a na 10 km v čase 53:58.00 minúty. Výprava Slovenska vybojovala v Perthe dve strieborné medaily zásluhou žrdkárov AC Stavbár Nitra Jozefa Vašinu (kat. nad 50 rokov) a Miroslava Bajnera (kat. nad 55 rokov).

Devínska kobyla pre Jakuba Valachoviča
Ma Veľkej lúke v Bratislave – Karlovej Vsi sa bežal 41. ročník Behu Devínskou kobylou na trati dlhej 6500 metrov.
Jeho víťazom sa v kategórii mužov do 40 rokov stal Jakub Valachovič z AC Malacky v čase 23:47 minúty pred Jánom Peržeľom z AK Veterán Bratislava. Na siedmom mieste dobehol Jakub Kopiar z AC Malacky v čase 25:30 min.
Pavol Čabrun zo Studienky bol v kat. nad 50 rokov trinásty v šase 40:27 min.
Úspešné boli aj juniorky AC Malacky Zuzana Švejdová a Maria Šimeková, ktoré v tomto poradí prebehli cieľom na prvých dvoch miestach. Čas víťazky na 3 km trati bol 10:43 minúty.

Pavol Masaryk vyhral maratón Majcichove
Víťazmi Majcichovského maratónu sa stali Jozef Čurlej z SPU Nitra v čase 3:05:18 hod. a Eva Seidlová z Tlmáč časom 4:19:02.
Na polmaratónskej trati bol najrýchlejší Pavol Masaryk z Dojča časom 1:25:33 hod. Na 8. mieste dobehol Ján Orth zo Zohora časom 1:53:38 hod.
Na 10 km trati bol najrýchlejší Peter Kukura z Vlčkoviec. Na 7. mieste dobehol Juraj Cintula zo Štefanov za 48:50, na 13. mieste Ondrej Tirpák zo Senice za 58:19 min. a na 15. mieste Pavol Waldecker zo Senice za 1:06:50 hod.

Prvý z troch kvalifikačných krosov na decembrové Majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať 11. decembra v talianskom Chiu sa konal v Dudinciach.
Úvodný z troch kvalifikačných krosov na decembrové ME v talianskom Chiu (11. 12.) vyhrali v Dudinciach Jozef Urban z TJ Obal servis Košice a Lucia Janečková z BMSC Bratislava. Tridsaťročný zverenec Pavla Madára zvíťazil na vyše 9-kilometrovej trati s náskokom 20 sekúnd, dvadsaťjedenročná Novozámčanka predstihla Fašungovú na 7,84 km dokonca až o 50 sekúnd.

“Obaja predviedli pekné výkony, Luciu som takto dobre nevidel bežať už azda dva roky,” skonštatoval šéftréner SAZ Marin Pupiš. SAZ plánuje na ME obsadiť kategórie dospelých a juniorov tromi pretekármi, kategóriu do 23 rokov jedným mužom a jednou ženou. “Podľa vývoja kvalifikácie však ešte môže dôjsť k zmenám,” dodal šéftréner
Na ME 2016 by sa mali automaticky štartovať majstri Slovenska a potom aj ďalší dvaja bežci či bežkyne s najnižším súčtom umiestení na kvalifikačných podujatiach. Ďalšie dve kolá sa uskutočnia v Šamoríne, dejisku budúcoročných ME. Druhá kvalifikácia je na programe už 29. októbra a tretia v rámci domáceho krosového šampionátu 19. novembra.
Výsledky:
Muži (9,36 km): 1. J. Urban 30:17, 2. Tomeček (obaja TJ Obal servis Košice) 30:37, 3. Csiba (BMSC Bratislava) 30:43.
Juniori (5,60 km): 1. Muha (MŠK Žiar n/Hr.) 19:21, 2. Jankovič 20:03, 3. Žigo (obaja Slávia STU Bratislava) 20:09.
Ženy (7,84 km): 1. L. Janečková (BMSC Bratislava) 30:54, 2. Fašungová (VŠC Dukla B. bystrica) 31:44, 3. Durcová (Spartak Myjava) 31:59.
Juniorky (4,48 km): 1. Štefundová 18:08, 2. Budáčová (obe MKŠS Kys. N. Mesto) 18:32, 3. Slančíková (VŠC Dukla B. Bystrica) 18:37.
Výsledky sobotňajšieho druhého kvalifikačného krosu v Šamoríne na ME 2016
Druhý z troch kvalifikačných krosov na decembrové ME v talianskom Chiu (11. 12.) vyhrali v multifunkčnom komplexe x-bionic®sphere v Šamoríne v kategórii mužov Jozef Urban z TJ Obal servis Košice a u žien Soňa Vnenčáková z AO Svit.

Poradie u mužov bolo rovnaké ako v prvej kvalifikácii: za 30-ročným Urbanom, zverencom Pavla Madára, skončili na 9,9-kilometrovej Radovan Tomeček (+26 s) a Boris Csiba (+28 s). Štvrtá z MS 2016 v behu do vrchu Vnenčáková zdolala na 8-kilometrovej trati víťazku prvého kvalifikačného krosu Luciu Janečkovú o 7 sekúnd, tretia skončila takisto ako minulú nedeľu v Dudinciach Myjavčanka Durcová.
Na ME 2016 v krose by sa mali automaticky štartovať majstri Slovenska a potom aj ďalší dvaja bežci či bežkyne s najnižším súčtom umiestení na kvalifikačných podujatiach. Tretie kvalifikačné preteky sa uskutočnia v rámci domáceho krosového šampionátu 19. novembra tiež v multifunkčnom komplexe x-bionic®sphere v Šamoríne.

Výsledky:
Muži (9,9 km): 1. Jozef Urban 30:50 min, 2. Radovan Tomeček (obaja TJ Obal servis Košice) 31:16, 3. Boris Csiba (BMSC Bratislava) 31:18, 4. Alexander Jablokov (Slávia UK Bratislava) 32:19, 5. Marek Hladík (AŠK Slávia Trnava) 32:57, 6. Jakub Valachovič (AC Stavbár Nitra) 33:08.
Ženy (8,0 km): 1. Soňa Vnenčáková (AO Svit) 29:17 min, 2. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 29:24, 3. Zuzana Durcová (TJ Spartak Myjava) 29:48, 4. Petra Fašungová 29:57, 5. Lucia Kovalančíková (obe VŠC Dukla Banská Bystrica) 30:09, 6. Jana Úradníková (Družba Piešťany) 31:33.
Juniori (6,0 km): 1. Ján Kostúr (VŠC Dukla) 19:41, 2. Jakub Kopiar (AC Malacky) 19:51, 3. Marek Jankovič (Slávia STU Bratislava) 19:52.
Juniorky (4,0 km): 1. Nikola Šefundová (MKŠS Kys. N. Mesto) 14:52, 2. Eva Slančíková (VŠC Dukla) 14:59, 3. Alexandra Závadská (MKŠS Kys. N. Mesto) 15:04.

.

Hádzaná: Záhoráci budú hrať skupinu o 5. – 8. miesto

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s Považskou Bystricou. Išlo…