Alžbeta Ovečková bojuje na najväčších svetových turnajoch. Dvakrát zlatý Martin Kopáč. Striebro a bronz pre sestry Kopáčové. Úspešné senické juniorky.

Karatisti Hanko Kai, Zľava: A. Sadloňová, K. Zríniová, L. Kopáčová, M. Kopáč, Z. Kopáčová, P. Dermek. Foto: Martin Kopáč st.

Pretekári senického Hanko kai Karate Klubu pretavili svoje tréningové úsilie do medailových úspechov v Dolnom Kubíne, v českom Kroměříži, no o senickej škole karate, ktorú už viac ako 40 rokov úspešne vedie Martin Čulen (9. DAN), bolo počuť v Dubaji, španielskej Guadalajare, či rakúskom Salzburgu. Právom tiež ocenenie Športvec roka Mesta Senica získali športovci v bielych kimonách, Alžbeta Ovečková v kategórii seniorov a v juniorskej kategórii Martin Kopáč.

Dvakrát zlatý Martin Kopáč

Do Kroměříža vycestovali senickí karatisti na 1. kolo Českého pohára štýlu Goju ryu, ktorý bol zároveň jedným z dvoch nominačných turnajov na májové Majstrovstvá Českej republiky. Najúspešnejším spomedzi nich bol Martin Kopáč (1. DAN), ktorý súťažil až v troch kategóriách. V kata juniorov nastúpil proti Kopáčovi v prvom kole domáci M. Ginter, ktorého Martin porazil výsledkom 5:0. V semifinále rovnakým výsledkom zdolal aj Hermanna z Brna a do tretice 5:0 aj vo finále zdolal M. Ungera z Kroměříža. Po zisku zlata v junioroch nastúpil Kopáč aj medzi seniormi. Ani tu nenašiel premožiteľa a výsledkami 5:0 postupne vyradil Gintera z Kroměříža, Súkala z Jindř. Hradce, v semifinále Knápka z Brna a vo finále Dermeka z Hodonín. Po dvoch zlatých úspechoch v súťažiach kata mohol Martin Kopáč ešte svoju zbierku medailí vylepšiť v súťaži kumite, kde nastúpil v kategórii juniorov nad 68 kg. Po víťazstve nad Marekom Ginterom postúpil do finále. Zlatý hattrick bol na dosah. Poslednou prekážkou bol Hložek z Třinca. Martin vyhrával ešte 4 sekundy pred koncom finálového zápasu 3:0, no štvrtý trest a následné Hansoku jedinú sekundu pred koncom zápasu, znamenalo víťazstvo pre Hložeka. I tak sa stal Martin Kopáč s dvomi zlatými a jednej striebornej medaily najúspešnejším pretekárom celého turnaja.

O týždeň skôr Martin Kopáč štartoval na turnaji Orava cup v Dolnom Kubíne, kde tak isto vystúpil na stupne víťazov. Hoci v prvom kole prehral s P. Szolárom zo Zvolena, ešte zabojoval a v súboji o bronz porazil D. Csibu z Dun. Stredy.

Určite najväčšiu radosť však Martinovi Kopáčovi spôsobila skutočnosť, že jeho výkony a výsledky si všimli slovenský reprezentačný tréneri Martin. V tomto roku bol prvýkrát zaradený do Slovenského reprezentačného výberu.

Striebro a bronz pre sestry Kopáčové

V kategórii kata mladšie žiačky (10 – 11 rokov) nastúpili na turnaji v Kroměříži mladšie sestry M. Kopáča – Zuzana a Lenka. Zuzana zdolala 5:0 domáce pretekárky, v prvom kole Březovjákovú a v ďalšom Hudečkovú. V semifinále však prehrala s Novákovou z Kyjova, v súboji o tretie miesto však opäť vyhrala 5:0 nad Račákovou z Jindř. Hradce a zaslúžene si odnášala z Kroměříža bronzovú medailu. Ešte lepšie si počínala Lenka, ktorá vyradila výsledkami 5:0 najprv Hrajnohovú z Kroměříža, v ďalšom kole Degťarovú z Brna a v semifinále Hlavoňovú z Rosic. Vo vyrovnanom finálovom zápase však tesne 3:2 podľahla Novákovej z Kyjova a získala striebornú medailu.

Úspešné senické juniorky

V kategórii kata juniorky mal senický klub dvojnásobné zastúpenie a obidve pretekárky si následne zmerali svoje sily aj so staršími súperkami v kategórii kata ženy. Ako prvá nastúpila v juniorskej kategórii na súťažné tatami Adela Sadloňová (1. DAN), ktorá v semifinále vyradila domácu pretekárku Miklíkovú. Vo finále však podľahla Schmiedovej z Hodonína a odniesla si striebro. V kata ženy vyradila Sadloňová Kimmelovú z Kroměříža a v semifinále oplatila prehru z juniorskej kategórie Schmiedovej z Hodonína. Vo finále však podľahla skúsenejšej Forstovej z Brns a aj medzi ženami získala striebornú medailu.

Kristína Zríniová (1. DAN) získala v kata junioriek bronz, keď v semifinále prehrala s budúcou víťazkou. V ženách vyradila Miklíkovú z Kroměříža, v semifinále však prehrala s Forstovou z Brna. V súboji o bronz, hoci bola lepšou z pretekárok, po technickej chybe prehrala s Kimmelovou z Kroměříža a obsadila medzi seniorkami pekné piate miesto. Chuť si však napravila v kategórii kumite juniorky ziskom bronzovej medaily.

Posledný medailový úspech zaznamenal Patrik Machlica, ktorý v kumite muži obsadil tretiu priečku.

Alžbeta Ovečková na najväčších svetových turnajoch

Zatiaľ čo mladší členovia senického karate klubu bojovali na turnajoch na Slovensku a v Čechách, Alžbeta Ovečková (2. DAN) hájila farby senického klubu a Slovenska na najväčších svetových turnajoch. Najskôr súťažila v španielskej Guadalajáre, neskôr v Dubaji, kde mohla štartovať len 60 – ka najlepších katistiek sveta a napokon 2. marca v rakúskom Salzburgu.

Hoci je Ovečková seniorkou len od leta minulého roku, začína si v celosvetovej konkurencii budovať dobré meno, o čom svedčí aj fakt, že v rebríčku najlepších seniorských karatistiek v súťaži kata figuruje už na 34. mieste na svete. Alžbeta je už takmer celé desaťročie členkou užšieho reprezentačného výberu a patrí k najväčším ašpirantkám na zisk jedinej miestenky v kategórii kata ženy pre Slovensko na Olympijské hry 2020 v Tokiu, kde sa karate predstaví na olympiáde po prvý raz. A práve všetky vyššie spomínané turnaje už patria pre slovenských reprezentantov k nominačným.

Najbližšie čaká senických karatistov (Ovečková, Kopáč, Zríniová) Grand Prix Slovakia a Ovečkovú Karate 1 premier league v Holandsku.

R.B.

.

Hádzaná: Záhoráci budú hrať skupinu o 5. – 8. miesto

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s Považskou Bystricou. Išlo…