V Borskom Mikuláši sa počas uplynuléhého víkendu konal už 49. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Záhorácka dvadsiatka.

Strieborný Milan Rízek (v modrom drese)

Jej víťazom sa stal poľský reprezentant Rafal Fedaczynski, medzi ženami slovenská jednotka Mária Czaková z Dukly Ban. Bystrica.
Záhorácka dvadsiatka (Z 20), ktorú organizovali nadšenci z miestneho Junior clubu v spolupráci s obcou Borský Mikuláš, bola zároveň súčasťou Majstrovstiev Slovenska mužov na 20 km, žien a juniorov na 10 km a veteránov na 5 km. Záhorie reprezentovali pretekári z AŠK Skalica, mládežníci z Borského Sv. Jura, z Brezovej pod Bradlom a samozrejme domáci pretekári z MŠK Borský Mikuláš.

Po odhlásení sa najväčšieho favorita, olympijského víťaza Mateja Tótha patril medzi favoritov aj Milan Rízek z AŠK Skalica, ktorý svoju úlohu potvrdil. V rámci Z 20 skončil tretí, ako druhý najlepší Slovák za M. Úradníkom z Ban. Bystrice si vybojoval v domácom šampionáte striebornú medailu. Medzi juniorkami získala bronzovú medailu domáca chodkyňa Ema Hačundová.

Bronzová Ema Hačundová

Úspešní boli aj najmladší chodci. V kat. mladších žiakov vyhral Matúš Truban z Brezovej p. Br., medzi veteránmi bol tretí domáci Ján Záhončík, účastník OH v Barcelone, ako najrýchlejší medzi Slovákmi.

Majster Slovenska veteránov Ján Záhončík

Štartérmi hlavnej kategórie Z 20 boli spoločne Matej Tóth a domáca športovkyňa Henrieta Farkašová, štvornásobná víťazka na tohtoročných marcových zimných paralympijských hrách v Pjongčangu.

Štartérkou preteku bola štvornásoná paralympijská víťazka z Pjongčangu Henrieta Farkašov

VÝSLEDKY

Muži na 20 km: 1. R. Fedaczynski, Poľ., 1:27:40 hod., 2. M. Úradník, B. Bystrica, 1:28:30, 3. Milan Rízek, AŠK Skalica, 1:31:41. M – SR: 1. M. Úradník, 2. Milan Rízek.

Juniorky na 10 km: 1. H. Burzalová, Dubnica, 52:35, ..3. Ema Hačundová, MŠK Bor. Mikuláš, 54:59. M – SR: 1. H. Burzalová, ..3. Ema Hačundová.

Veteráni: 3. Ján Záhončík, Bor. Mikuláš, M – SR: 1. J. Záhončík.

Starší žiaci na 3 km: 7. Andrej Káčer, 19:18 min., 8. Kristián Juhás, 20:32, 9. Maroš Baláž, všetci Brezová, 22:34.

Mladší žiaci na 2 km – chlapci: 1. Matúš Truban, Brezová, 13:43 min., dievčatá: 4. Kristína Cvečková, Bor. Mikuláš, 14:22, ..7. Bilibok Kincso, Bor. Sv. Jur, 16:44.

Najmladší žiaci na 1 km – dievčatá: 8. Viktória Danielová, Bor. Sv. Jur, 6:11 min., 9. Adriana Gazárková, Bor. Mikuláš, 6:17 min., ..12. Nina Smrtičová, ..14. Silvia Vicenová, ..16. Agáta Radochová, všetky Bor. Sv. Jur.

Prípravka na 1 km dievčatá: 4. Agáta Cintulová, 6:44, ..8. Ella Kollárová, obe Bor. Mikuláš, 7:28.