Malacká nemocnica robí aj naďalej zo sestier administratívne pracovníčky. Majiteľ nemocnice bráni obchádzanie zákona a rozposlal tlačovú správu (23.4.) s informáciou: “Mestskí poslanci v Malackách ohrozujú existenciu nemocnice”.

Foto: Čas.sk

Majiteľ nemocnice v Malackách nevylučuje, že bude musieť zavrieť lôžkové oddelenie a Ústavnú pohotovostnú službu. Stalo sa tak na základe žiadosti (20.4.) primátora Malaciek Jozefa Ondrejku o zastavenie procesu podpisovania dodatkov pracovných zmlúv do času doriešenia situácie a rokovania akcionárov v tejto veci. K tomuto kroku ho zaviazalo mestké zastupiteľstvo (19.4.) ako zástupcu akcionára Mesta Malacky v Nemocničnej a.s.. Predstavenstvo má rokovať aj o nedávno zavedenom systéme poplatkov za vyšetrenia.

„Nemocnica nemá peniaze na zvýšenie platov sestier. Snažíme sa to dočasne riešiť dodatkami ku pracovným zmluvám tak, aby sme neporušili zákon a zároveň nepoložili nemocnicu. Iné riešenia by viedli nemocnicu do konkurzu, alebo by nás donútili zavrieť stratové oddelenia – medzi prvými lôžkové oddelenie a pohotovosť. Poslanci by si mali uvedomiť, či toto naozaj chcú a až potom prijímať uznesenia,“ povedal majoritný akcionár Nemocničná a.s. MUDr. Radoslav Bardún (96%). Ako dodal sestry vraj k dodatkom nenútia a momentálne viac ako 50 z celkového počtu 140 sestier už dodatky podpísala.

„Ak vám viaceré vystrašené sestry nezávisle na sebe potvrdia, že k podpisu dodatkov sú údajne volané jednotlivo a nie je možnosť vziať si dodatok so sebou k naštudovaniu, poradeniu sa s právnikom, môže to v nás oprávnene vyvolať pocit vytvárania nátlaku a snahy o zakrytie celého postupu,“ reagoval poslanec MsZ Juraj Říha.  Početná skupinka zdravotných sestier prišla osobne na zasadnutie MsZ (19.4.), kde uviedli, že zamestnávateľ ich núti podpisovať dodatky pracovných zmlúv, ktoré z nich robia administratívne pracovníčky, ktorým mzda nemusí byť zvýšená.

Zdroj: lpm.sk, malacky.sk, TS 


.

BM: Ustekana sobota