Slovenskí policajti pomáhajú turistom v Chorvátsku. Nemôžu byť všade, preto polícia prináša vodičom užitočné rady cestou do najnavštevovanejšej destinácie, počnúc Rakúskom a postupne aj ostatnými okolitými krajinami.

Medzi najčastejšie priestupky, ktorých sa turisti v Rakúsku dopúšťajú, patrí prekročenie povolenej rýchlosti a nesprávne parkovanie. Aj v Rakúsku sa odporúča dbať na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami. Na diaľniciach (pri povolenej rýchlosti 130 km/h) sa za bezpečný odstup považuje vzdialenosť, ktorú vozidlo prejde za 0,8 až 1 sekundu (cca 30 až 36 m). Pri jej nedodržaní možno uložiť blokovú pokutu do 72 eur, v prípade agresívnej jazdy (odstup menej ako 7m) peňažný trest až do 2.180 eur. Vzdialenosti polícia meria elektronickými prístrojmi.

ulicka-pre-sanitku-rakusko

V prípade vytvárania kolón na diaľniciach a rýchlostných komunikáciách je od 1. januára 2012 v Rakúsku uložená povinnosť vytvárať tzv. „záchranársku uličku“ (Rettungsgasse). Princíp spočíva v tom, že vozidlá v pravom, resp. ľavom jazdnom pruhu jazdia, resp. zastavia čo najbližšie k pravému, resp. ľavému okraju vozovky, tak aby sa v strede vytvoril jazdný pruh široký najmenej 3,5 m pre vozidlá záchranných služieb. V prípade viacerých jazdných pruhov sa ulička vytvorí tak, že vodiči jazdiaci v pravom a strednom jazdnom pruhu jazdia, alebo zastavia čo najviac vpravo, vodiči jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu, čo najviac vľavo.

V prípade dopravnej nehody, pri ktorej došlo k akémukoľvek, hoci aj k minimálnemu alebo zanedbateľnému poraneniu osoby, musí byť ohlásená polícii alebo inému bezpečnostnému orgánu. Za nedodržanie povinnosti hrozí pokuta až do 2.180 eur, resp. stíhanie za neposkytnutie pomoci. Pokiaľ sa ku kolízii bez akýchkoľvek zranení, aj keď si všetci účastníci vymenili svoje kontaktné údaje, privolá polícia (napr. pre zadokumentovania pre potreby poisťovne), platí sa poplatok „za výjazd“ vo výške 36 eur. Neoznámenie spôsobenej vecnej škody na cudzom vozidle, či inom majetku (napr. aj na parkovisku, zrážka so zverou a pod.) sa považuje za útek z miesta nehody.
Stále viac turistov využíva rozvetvenú rakúsku infraštruktúru pre cykloturistiku. Deti do 12 rokov musia mať pri jazde na bicykli vždy prilbu, bez ohľadu na to či jazdia samostatne, v detskej sedačke alebo v prívesnom vozíku. Cyklisti musia využívať jazdný pruh pre cyklistov, v opačnom prípade musia jazdiť po vozovke. Jazda na bicykli v peších zónach je vo všeobecnosti zakázaná, tlačenie bicykla je však povolené. Jazdiť v pešej zóne je možné, len ak je to dopravnou značkou výslovne povolené a aj v takom prípade len rýchlosťou chôdze. Jazdiť sa nesmie ani po priechodoch pre chodcov, na nich možno bicykel iba tlačiť.

Denisa Baloghová


.