Od roku 1967 do roku 1994 sa v Kopčanoch poriadal Záhorácky rýchlostný motookruh – ľudovo prezývaný Záhorácke Tourist trophy. Na dlhých 16 rokov toto krásne a obľúbené športové podujatie nemalo nikoho kto by ho poriadal. 24 – 25.7.2010 sa konečne dočkalo svojho veľkého návratu vďaka ústretovosti pána starostu Ing. Dušana Dubeckého ktorý toto podujatie povolil i finančne podporil a obetavosti a nadšeniu členov Moto classic racing clubu Kopčany pána Milana Hanzalíka st. Milana Hanzalíka ml., Davida Hanzalíka , Ľubomíra Pukančíka, Stanislava Korčáka, Dominika Chanečku, Štefana Pukančíka, Lukáša Pukančíka,Jozefa Brunovského, Pavla Blahu, Radoslava Korčáka, Ivana Mituru, Ferdinanda Kollára , Miroslava Kubinu , Heleny Michalcovej a množstva dobrovoľníkov z radov občanov obce Kopčany a blízkeho okolia.

Už od štvrtka začali zapĺňať depo ktoré bolo pri kopčianskom futbalovom ihrisku prví pretekári. Celkovo sa ich kopčianskych pretekov zúčastnilo 142. Aj keď počasie sa behom dňa zmenilo z tropických horúčav na jesennú čľapkanicu, pretekárov to neodradilo. V sobotu absolvovali prvé tréningy a hlavne tí mladší ktorí o Kopčanoch počuli len zo spomienok , boli nadšení kopčianskou traťou a hlavne „esíčkami“. Bohužiaľ práve legendárne esíčka budú v Kopčanoch už čoskoro zrušené. Čo zarmucuje pretekárov, ale aj divákov. Lebo „esíčka“ boli vždy najväčšou atrakciou celej trate. Diváci aj pretekári sa v sobotu pýtali po nejakej tej kultúre vo forme diskotéky či zábavy. Pôvodne bola pripravená rockotéka so skupinou Kabát revival i diskotéka v depe – avšak kompetentnými nebola nakoniec povolená.

V nedeľu doobeda sa konečne začal tak dlho očakávaný hlavný pretek. Všetci boli hlavne zvedaví na výkon domácich pretekárov Milana Hanzalíka ml. a Davida Hanzalíka. Aj keď David je majstrom SR 2008 a v roku 2009 skončil na majstrovstvách SR ako tretí a Milan sa v roku 2009 umiestnil na krásnom druhom mieste predsa len všetci očakávali ako sa umiestnia na domácej trati. Chlapci samozrejme nesklamali a stáli aj na domácej pôde na stupňoch víťazov. Rovnako peknú jazdu predviedol aj začínajúci kopčiansky pretekár Lukáš Pukančík . Veľkým prekvapením a poctou pre usporiadateľov bolo keď sa na štart prihlásil slávny a legendárny INDI – Michal Dokoupil. Čaro celému podujatiu pridali ešte sidecary, ktoré všade žnú obrovský úspech.
Podujatie moderoval skvelý moderátor Karol Kratochvíl.

O plynulý chod pretekov sa postaral pán Malánik a partia s Těrlicka. Trať bola oproti minulým rokom skrátená, lebo cesta za kostolom momentálne z bezpečnostného hľadiska nevyhovovala, samozrejme v ďalších ročníkoch sa uvažuje o vrátení celej dĺžky trate. Teraz merala 2 200 m. Usporiadatelia dostali návrh aby sa v Kopčanoch konali medzinárodné majstrovstvá ČR na prírodných okruhoch.

Všetko je však v štádiu jednaní a všetci si počkáme ako to dopadne o rok.

Celé podujatie sa celkovo veľmi dobre vydarilo o čom svedčí ohlas divákov i pretekárov. Zopár chybičiek je poučením do ostatných ročníkov. Ako všeobecne vieme kritizovať vie každý, pridať ruku k dielu málokto a zlý jazyk si chybu nájde na všetkom. Usporiadateľom a pomocníkom však ozaj patrí veľká poklona. Zvládli to ozaj na jedničku. V budúcom roku im všetci želáme veľa prihlásených pretekárov, veľa ochotných pomocníkov, veľa sponzorov a krásne slnečné počasie, lebo toto všetko si tak vydarené športové podujatie akým bol Kopčiansky rýchlostný motookruh 2010 zaslúži.