Rekonštruované priestory neurologického pavilónu sú prísľubom zlepšenia manažmentu vyšetrenia pacienta a celej logistiky liečby
FNsP Skalica už plne sprevádzkovala svoj neurologický pavilón rekonštrukciou a doplnením nových priestorov neurológie, ktoré vytvorili v doposiaľ nevyužitej časti pavilónu neurologického oddelenia. Komplexná rekonštrukcia uvedenej časti pavilónu začala v júli 2016 a trvala jedenásť mesiacov. Na rekonštrukciu, technické a materiálové vybavenie nových priestorov vynaložili spolu 275-tisíc eur. Celková súčasná plocha pavilónu dosahuje 1310 štvorcových metrov. Investícia, ktorá je súčasťou kontinuálneho riešenia zvyšovania kvality poskytovanej neurologickej starostlivosti, bola pokrytá z vlastných zdrojov nemocnice.
„Veľmi ma teší, že neurologické oddelenie skalickej nemocnice svojou vynikajúcou prácou prekročilo slovenský a nadobudlo stredoeurópsky význam, čo potvrdilo i získanie európskeho štatútu Diamantové centrum“, vyzdvihol pri plnom sprevádzkovaní pavilónu Ing. Stanislav Chovanec, predseda predstavenstva FNsP Skalica a zároveň pripomenul: „nemocnica je už štyri roky v kladných číslach, je vidieť, že keď vedenie venuje pozornosť rovnako všetkým oddeleniam a dokáže pracovať s ľuďmi, tak sa darí. Chcel by som poďakovať tým, ktorí sa svojou obetavou prácou na úspešnom pôsobení nemocnice podieľajú.“
Rekonštrukcia oddelenia je vyústením dlhodobých potrieb nemocnice, ktoré súvisia s nárastom počtu pacientov s neurologickými ochoreniami, nedostatočným pokrytím regiónu neurologickými ambulanciami a s tým súvisiacimi dlhými čakacími lehotami na vyšetrenie i nepostačujúcimi priestorovými kapacitami pracoviska.
Potreba kontinuálneho zlepšovania poskytovanej neurologickej starostlivosti súvisí aj zväčšením spádovej oblasti pre liečbu pacientov s cievnou mozgovou príhodou, ktorá pokrýva okresy Skalica, Senica, Myjava a okrajovú časť Malaciek.
Nové priestory neurologického oddelenia umožňujú urýchliť manažment liečby vďaka zjednoteniu ambulantnej a lôžkovej časti, ale najmä sprevádzkovaniu druhej neurologickej ambulancie. Súčasťou nových ambulantných priestorov sú vyšetrovne EEG, EMG a SONO, čo má podstatný prínos pre urýchlenie diagnostiky. Pacienti v mimopracovnom čase budú ošetrení v ambulantnej časti rekonštruovaných priestorov, pričom v minulom roku išlo o viac ako 1700 vyšetrení ústavnej pohotovostnej služby.
Pre skvalitnenie procesu liečby pacientov bolo dôležité tiež vybudovanie chýbajúcich vyšetrovní, rehabilitačných miestností či hygienických zariadení. Pracovníci oddelenia oceňujú tiež doplnenie chýbajúcich priestorov svojho zázemia ako lekárskych izieb, šatní, skladovacích či iných prevádzkových.
Po plánovanom navýšení kapacity lôžkového fondu jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) o tri lôžka disponuje neurologické oddelenie FNsP Skalica šiestimi plne monitorovanými lôžkami na JIS, z toho štyri lôžka sú súčasťou novo zriadenej intenzívnej cerebrálnej jednotky. Spolu má lôžkové oddelenie kapacitu 40 lôžok, na ktorých je ročne liečených približne 1500 pacientov. Spolu s personálom ambulancií sa o týchto pacientov stará 37 zamestnancov neurológie, z ktorých je deväť lekárov.
Rozšírenie JIS so zriadením moderne vybavenej intenzívnej cerebrálnej jednotky sa časovo zhoduje s rozhodnutím MZ SR zaradiť neurologické oddelenie FNsP Skalica medzi primárne cerebrovaskulárne centrá.
„Rekonštrukcia neurologického pavilónu je súčasťou dlhodobého kontinuálneho procesu zvyšovania kvality poskytovanej neurologickej starostlivosti, na ktorú chceme nadviazať obnovou zovňajšku budovy, jej zateplením a úpravou fasády, revitalizáciou priestorov parku a celkovým zlepšením infraštruktúry pavilónu, vrátane ciest, chodníkov, či parkovacích plôch“. Vysvetľuje primár neurologického oddelenia MUDr. Vlastimil Serdahely.
Martina Plášková, poverená komunikáciou FNsP Skalica