Architektúra a urbanizmus sú každodennou a dôležitou súčasťou nášho života a treba im venovať patričnú pozornosť. Počas dvojdňového workshopu navštívilo malackú radnicu desať študentov 5. ročníka katedry architektúry Vysokej školy banskej v Ostrave pod vedením svojho pedagóga, architekta Zdeňka Trefila.
Do nášho mesta prišli práve za architektonickými a urbanistickými výzvami, ktoré im na spoločnom stretnutí predostreli zástupca primátora mesta Milan Ondrovič a mestský architekt Branislav Škopek. Hosťom priblížili územný plán a jeho najpodstatnejšie a významné zmeny, ktoré úplne zmenili koncept Malaciek. Vyvstalo hneď niekoľko zaujímavých tém, väčšinou z centra mesta a jeho blízkosti. Ostravskí študenti dostali odpovede na svoje otázky a zo stretnutia si odniesli informácie dôležité pre ďalšiu prácu. V závere si všetci spoločne prezreli centrum Malaciek.
Prečo Z. Trefil priviedol svojich študentov práve do nášho mesta? „Do Malaciek sa od roku 2013 vraciam stále častejšie – z osobných i profesijných dôvodov. Privádza ma sem predovšetkým záujem o urbanizmus postsocialistických miest, ktoré dodnes nesú znaky necitlivých dopravných a stavebných zásahov. Malacky sú v tomto smere skvelým laboratóriom, v ktorom sa dá skúmať prístup k riešeniu týchto problémov,“ vysvetlil. Dodal, že výziev je tu naozaj mnoho. „V každom prípade má toto mesto na poli architektúry a urbanizmu obrovskú devízu vo fungujúcom Útvare strategického rozvoja, ktorý pracuje s aktívnou podporou vedenia mesta. A to v dnešnej dobe vôbec nie je samozrejmosť,“ vyzdvihol Z. Trefil.
Výsledkom spolupráce budúcich českých architektov s mestom Malacky bude niekoľko projektov. Študenti sa budú zaoberať urbanistickým riešením niektorých, pre mesto strategických lokalít (brownfield na mieste bývalej píly, centrum mesta, niektoré voľné priestranstvá na okraji intravilánu) a následne sa budú venovať projektom konkrétnych budov či území. Ďalšími témami sú bytová výstavba, športové a voľnočasové aktivity a s nimi súvisiaca športaréna, parkovanie, kultúrny dom atď. „Na záverečné práce študentov sa veľmi teším. Môžu priniesť riešenia z úplne inej perspektívy, ktoré nie sú zaťažené stereotypmi každodenného života v Malackách. Ako vysokoškolského pedagóga ma teší, že sa nám popri obrovskom rozsahu agendy súvisiacej s prípravou investícií darí udržiavať spoluprácu s vysokými školami. Takáto spolupráca je vždy obojstranne výhodná,“ vyzdvihol zástupca primátora M. Ondrovič.
Český architekt a vysokoškolský pedagóg v jednej osobe doložil, že potenciál – podobne ako v prípade mnohých ďalších postsocialistických miest – aj v Malackách vidí predovšetkým v zmysluplnej organizácii automobilovej dopravy tak, aby v centre mesta mali jednoznačne prednosť chodci pred autami, v inteligentnom zahustení centrálnej mestskej zóny a v úpravách verejných priestranstiev. Zástupcovi primátora M. Ondrovičovi a mestskému architektovi B. Škopkovi poďakoval za ústretovosť a precíznu prípravu podkladov a potrebných materiálov.
Zdeněk Trefil sa okrem pedagogickej činnosti venuje tiež vlastnej tvorbe. Dobrou správou je, že od 14. marca bude v Mestskom centre kultúry v Malackách prebiehať autorská výstava, ktorá mapuje posledných 20 rokov projektovej činnosti jeho ateliéru v Českej republike. Aj touto cestou na ňu pozývame všetkých záujemcov o modernú architektúru.
Text a foto: I. Sochorová