Trnavská župa vyhlásila pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia výsledky 8. ročníka súťaže Ekologický čin roka 2018. Zámerom župy je upriamiť pozornosť na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia na regionálnej úrovni. Odborná komisia hodnotila prihlásené projekty v dvoch kategóriách: v jednej projekty predkladali občianske združenia, obce, dobrovoľníci a v druhej materské, základné a stredné školy. Dovedna sa do súťaže prihlásilo rekordných dvadsať projektov.

Základná škola Kúty
Základná škola Kúty

V prvej kategórii bol najúspešnejší projekt Občianskeho združenia Komunita Zelenča s názvom „Triedenie odpadu“. Členovia združenia formou osobných rozhovorov, letákmi a informačným panelom zvýšili v obci povedomie o separovaní odpadu v obci. Okrem toho pravidelne zbierajú odpadky, sadia stromy a osádzajú vtáčie búdky. Na druhom mieste sa umiestnil projekt Slovenského skautingu, 80. zboru Ginko Piešťany s názvom „Ako na EKO a Čistím naše mesto“. Tretie miesto obsadili dva projekty – „Živá lúka“ Občianskeho združenia Zeleň a „Smeťozbery“ dobrovoľníckej skupiny DOZOR HC (Dobrovoľný občasný zber odpadkov rukami Hlohovec).

Základná škola Kúty
Základná škola Kúty

V kategórii škôl porotu najviac zaujal projekt Základnej školy Andreja Radlinského v Kútoch, v rámci ktorého žiaci premenili zarastený pozemok na upravenú školskú záhradu. Okrem nových chodníkov, ohniska, vyvýšených záhonov a lavičiek pribudli aj rozhľadňa, altánok, či ohrada pre sliepky. Na druhom mieste sa umiestnil projekt Gymnázia Jána Hollého Trnava s názvom „Zóna bez peňazí.“ Tretie miesto opäť zdieľajú dva projekty: „Zeleň v materskej škole“ Materskej školy – Óvoda, Šamorín a „Rozmýšľajme globálne a konajme lokálne“ Obchodnej akadémie Veľký Meder.

V závere vyhodnotenia vyhlásil župan Jozef Viskupič deviaty ročník súťaže Ekologický čin rok 2019.

Jaroslav Hric


.