Skupina dobrovoľníkov v obci Kúty založila občianske združenie (OZ) Pjekné mjestečko, ktoré kúpilo starý sedliacky dom. Ten postupne svojpomocne zrekonštruovali a teraz je v ňom súkromná expozícia ľudového bývania.
Pred kúpou domu, ktorý bol postavený v roku 1887, si členovia združenia prezreli viacero starších objektov v obci. „V čase kúpi bola z domu doslova ruina. Členovia nášho združenia však vďaka dobrovoľníckej práci úspešne dokončili rekonštrukcie schátraného objektu a v júli tohto roku sme mohli otvoriť múzeum,“ uviedol zakladajúci člen OZ Pjekné mjestečko Filip Húšťava.
Pôvodne pripravovali projekt s tým, že si ho postupne preberie obec. „To sa napokon nestalo, keďže obec nemala o objekt záujem, a tak sme kompletnú rekonštrukciu zobrali na vlastné plecia. Nešlo by to bez miestnych podnikateľov, ktorý nám pomohli finančne a materiálne a bez členov združenia, ktorí do rekonštrukcie investovali veľké množstvo svojho voľného času,“ doplnil pre TASR Húšťava.
Dobrovoľnícka práca sa odohrávala pod dohľadom skúsených majstrov. „Podľa mnohých bola táto budova na zbúranie. Najskôr sme museli zabezpečiť, aby budova nevlhla a dať do poriadku strechu. Až potom sme sa mohli pustiť do murárskej práce,“ uviedol jeden z majstrov a zároveň člen združenia Stanislav Pribyla.
Ako ďalej doplnil, nenašiel sa taký problém, s ktorým by si nevedeli počas rekonštrukcie rady. „Najväčším bol nedostatok času, keďže sme to všetko robili popri zamestnaní. Našťastie nám vypomohli dvaja dôchodcovia, bývalí murári. Pracovali sme tu viacerí, ale ako majstri sme boli štyria murári a jeden stolár. Na strechu sme si netrúfli sami a vypomohli nám odborníci, ktorí sa tomuto remeslu venujú každý deň,“ doplnil pre TASR Pribyla.
Projekt je dôležitý nielen pre rozvoj tradičnej kultúry, ale aj pre rozrastajúcu sa komunitu folkloristov. „Vzorom nám boli viaceré domy na okolí, ale aj za riekou Moravou. V súčasnosti sú pre návštevníkov pripravené dve izby, síň – teda vstupný priestor, kde sa i varilo a komora,“ informoval zakladajúci člen OZ.
Rekonštrukciou sedliackeho domu a inštalovaním múzea sa plány združenia nekončia. „Podarilo sa nám zachrániť asi najstaršiu stodolu v Kútoch, ktorá má 200 rokov. Pôvodne bola určená na zbúranie, ale podarilo sa ju v priebehu dvoch dní rozložiť a plánujeme ju na pozemku za sedliackym domom opätovne postaviť,“ prezradil Filip Húšťava.
Okrem múzea by totiž chcelo združenie postupne spraviť z priestorov komunitné centrum, kde by sa vedeli stretávať nielen členovia združenia, ktorých je v súčasnosti približne 50, ale aj ďalší obyvatelia obce. „Keď sa nám podarí nanovo postaviť historickú stodolu, získali by sme priestory, kde by sme vedeli organizovať kultúrne podujatia, či už divadelné predstavenia, vystúpenia folklórnych súborov a podobne,“ naznačil ďalšie plány zakladajúci člen OZ Pjekné mjestečko.