Poskytnutie ochranných pomôcok do ambulancií, ubytovanie pre záchranárov i zriadenie lôžok pre ľahké doliečenie. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) je v súvislosti s koronavírusom pripravený aj na krízové scenáre.
„Na župe zasadá každý deň krízový štáb a snažíme sa byť o krok vpred. Už dnes myslíme na to, koľko pacientov s COVID-19 môže byť o týždeň či mesiac,“ vyhlásil Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Bratislavský kraj obstaral 30 tisíc kvalitných rúšok zo 100 % egyptskej bavlny so strieborným vláknom určených aj pre opakované použitie. Rúška je možné prať a sú odolné voči baktériám a vírusom. „Okrem rúšok z vlastných zdrojov od dnes začína BSK distribuovať ochranné pomôcky, ktoré zabezpečila Správa štátnych hmotných rezerv. Ide o chirurgické rúška, chirurgické rukavice a návleky,“ informoval Droba.
Bratislavský župan apeluje na pacientov aj lekárov, aby postupovali v núdzovom stave čo najefektívnejšie. „Sme spojení s Úradom verejného zdravotníctva, kde volajú ľudia len preto, lebo sa nevedia dovolať svojím lekárom. Zaťažujú tak linky, ktoré sú určené pre iný typ pacienta. Preto by som rád vyzval lekárov, aby dvíhali pacientom telefóny. Pomôže to všetkým stranám.“
„Pacienti sa často sťažujú aj na spôsob predpisovania liekov. Málokto ale vie, že aj všeobecní lekári môžu predpísať lieky, ktoré inak predpisujú špecialisti,“ upozornil Droba. Umožňujú to zdravotné poisťovne. Všeobecní lekári môžu takisto predpísať aj lieky, kde je odporúčanie lekára-špecialistu staršie ako 1 rok. Župa zároveň požiadala lekárov-špecialistov, aby neposielali pacientov zbytočne za svojimi všeobecnými lekármi, ale im predpisovali lieky, ktoré pre nich indikovali. Samosprávny kraj tiež upriamuje pozornosť pacientov na internetovú stránku www.e-vuc.sk, kde je možné nájsť kontakt na svojho lekára aj zastupovanie, ak je neprítomný.
„Bratislavský kraj, rovnako tak ako celé Slovensko, je momentálne v núdzovom stave, preto pristupujeme k dôležitým, aj keď na prvý pohľad neštandardným krokom. Jedným z nich je aj poskytnutie v tejto chvíli prázdnych stredoškolských internátov ako núdzové karanténne ubytovanie. Touto cestou ďakujem rodičom našich stredoškolských študentov za ústretovosť a za ochotu navzájom si pomôcť,“ uviedol Droba. Župa tiež nakúpila paplóny, obliečky, vankúše a uteráky.
Dôležitým opatrením pre krízové scenáre je aj zabezpečenie lôžok pre ľahké doliečenie. „Ak nemocnice nebudú mať dosť vlastných kapacít, ponúkneme štátu možnosť doliečenia sa pacientov v našich zariadeniach. Inak povedané, ak nemocnice budú potrebovať uvoľniť lôžka, župa sa vie postarať o doliečujúcich sa pacientov. Budeme v nich umiestňovať bežných pacientov, ktorí týmto vytvoria priestor pre akútne prípady,“ uviedol Droba. Župa má v Bratislave už dnes pripravených 120 lôžok a 10 záložných lôžok je v Pezinku. Podmienky pre poskytnutie takýchto lôžok sú, že musí ísť o obyvateľov BSK, majú sa kam vrátiť a v domácom prostredí sa o nich má kto postarať. Ich zdravotný stav si však vyžaduje niekoľko dní doliečenia a doliečenie nebude trvať viac ako dva týždne.
„Chcem ubezpečiť obyvateľov Bratislavského kraja, že ich v tom nenecháme samých. Nečakáme, ale konáme a myslíme dopredu. Spoločne to určite zvládneme,“ dodal Juraj Droba.