Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia predstavuje významnú príležitosť, kedy by sme si mali pripomínať tragédiu holokaustu, s ktorým sa spája iracionálna nenávisť, utrpenie a smrť.

Pripomínaním si týchto udalostí prejavujeme úctu k ľuďom, ktorí museli zomrieť len preto, že sa narodili ako Židia. Keďže sa v tomto období stretávame s prejavmi nenávisti, neznášanlivosti, rasizmu a xenofóbie, je priam nevyhnutné mať na pamäti fakty a skutočnosti a rozprávať sa o nich najmä s mladými ľuďmi. Mgr. Jana Obuchová pripravila pre študentov 3.ročníka prezentáciu s názvom „Spomienka na holokaust“, ktorou sme vzdali hold aj pani Helene Weinwurmovej, žene, ktorá prežila Osvienčim a až do svojej smrti zasvätila svoj život osvetovej činnosti. Mladým ľuďom rozprávala o krutostiach páchaných na obetiach holokaustu, ale aj o dôležitosti vedieť odpúšťať a šíriť lásku.

Plocha draka Knihy.Zahori

Študenti 1.a 2. ročníka boli zapojení do online vzdelávacieho programu Múzea holokaustu v Seredi. Študenti sa dozvedeli historické súvislosti pútavou a interaktívnou formou. Súčasťou vzdelávacieho programu bola aj sprostredkovaná prehliadka múzea.

Je nesmierne dôležité hovoriť s mladými ľuďmi o holokauste, upozorňovať ich na nebezpečenstvá nenávistných prejavov proti členom akejkoľvek minority.

Elie Wiesel, nositeľ Nobelovej ceny za mier, povedal : „Kat zabíja dvakrát, po druhý raz zabudnutím.“ Nedovoľme, aby sa zabudlo. A práve vzdelávanie mladých ľudí je tá najmocnejšia zbraň, ktorú môžeme použiť, aby sme zmenili svet k lepšiemu.

Jana Obuchová


.
Toto je čítané

Pestovanie a predaj zeleniny má v Zohore bohatú históriu

Klimatické i pôdne danosti v obci Zohor vytvorili už v dávnejších dobách vhodné podmienky na…

BM: Ustekana sobota