V piatok pochovali basu v Kútoch, v sobota pokračovali v tradícii fašiangov v Závodoch, a v utorok (8.2.) pochovajú basu v Sekuliach. V utorok v noci sa úderom polnoci fašiangy skončia a začne sa 40-dňový pôst.

Oslavy fašiangov ukončili v piatok (4.3.)  kúťania pochovaním basy na záver tradičnej fašiangovej zábavy. O zábavu sa postarala hudobná skupina Grafic. Spestrením bolo vystúpenie folklórneho súboru Gbelan.

Pochovávanie basy Kúty. Foto: Mária Valachovičová

V Závodoch druhým rokom obnovili tradíciu fašiangov a počas soboty (5.3.) chodil po dedine sprievod krojovaných mládencov, maškár a dychovej hudby. Basu pochovajú závodzania v kultúrnom dome v utorok (8.3.).

Foto: Kristínka Šimonovičová, Zdroj: Facebook

Sekule žijú tradíciami a neinak tomu bude aj tento utorok, kedy pred popolcovou stredou ukončia fašiangy a začnú 40-dňový pôst. Už od rána budú po Sekuliach chodiť maškary “Sekulský kamasi”. Začiatok smútočného obradu pochovávania basy sa začne v kultúrnom dome Sekúl o 19 hodine.  “Sekulský pekní chuapci” tam pozývajú všetkých, ktorí si chcú poriadne úžiť zábavy pred dlhým pôstom. Do tanca bude hrať hudobná skupina Galánka.

Pochovávanie basy Sekule 2009.

História fašiangov
V minulosti sa Fašiangy začínali po Troch kráľoch a trvali do Popolcovej stredy. Fašiangy tvoria prechod medzi zimou a jarou. Počas fašiangu sa prijímali mládenci do skupiny, učni sa preraďovali v cechoch, konali sa dedinské tancovačky, divadlá a svadby. Spravila sa zabíjačka (fašiangy boli tradičným obdobím zabíjačiek), napiekli sa koláče a hneď bola ruka v rukáve. Celé obdobie najmä však sviatočný čas posledných troch dní bol vyplnených zábavami, nadmerným pitím a jedením, parodovaním svadieb, pohrebov, súdov, cirkevných kázní, richtárov, farárov, sudcov, žobrákov. Dosahovala sa tak karnevalová atmosféra založená na zábave. Limitovane bola zrušená nadradenosť mužov. Správanie vytváralo akoby svet naruby.
Fašiangové obchôdzky vykonávali prevažne v maskách predovšetkým muži a mládenci. V slovenskej tradícii sa vyskytujú prevažne masky medveďa, kozy, turoňa, ukazovať mali mužské sily plodnosti. FAŠIANG – Názov je odvodený z nemeckého slova Varschang a označuje v pôvodnom jazyku posledné dni pred pôstom.

Fotografia z roku 1968 zobrazuje jednu z posledných osláv fašiangov v Moravskom Svätom Jáne.

Pochovávanie basy
V predvečer začiatku pôstu (popolcovej stredy) sa pochovávala basa (tradičný slovanský zvyk), ktorým oslavujeme koniec zimy a vítame príchod jari, teda obdobia, kedy sa príroda pripravuje k novému životu a kedy sa rodí najviacej detí.

Popolcová streda
Na popolcovú (škaredú) stredu sa dodržiaval silný pôst. Dnes sa môžete najesť 1-krát do sýta a 2-krát do polosýta. V tej dobe sa mohli najesť 1 raz do sýta, aj to len mliečne a múčne jedlo bez použitia masti. Aj počas celého pôstneho obdobia sa ľudia stravovali striedmo, zdržiavali sa mäsitých jedál, trochu vareného mäsa jedli len v nedeľu. Ženy sa obliekali do menej pestrých šiat, do kostola chodili len v čiernom oblečení.


.
Toto je čítané

Jáňan Ľuboš Pribila prešiel ako prvý Slovák cestu Via Alpina

V roku 2023 sa Jáňan Ľuboš Pribila zapísal do histórie ako prvý…

BM: Ustekana sobota