Ak ste si až doteraz mysleli, že hluchým sa človek narodí, alebo do hluchoty zostarne, zbystrite sluch! Sluch sa vám môže zhoršiť alebo oň môžete prísť úplne, aj keď ste ešte včera na vlastné uši počuli, čo sa deje v Uruguaji.

Ako sa máme správne starať o chrup, ruky a ako si správne utierať zadky, sme sa väčšinou naučili už v materskej škôlke. Okolo puberty k tomu pribudli inštrukcie pre starostlivosť o pleť, pokožku tela a niekde medzitým nás určite niekto poučil o tom, že si treba “umývať” aj uši.

Kompletná “ušológia”, ktorá zahŕňa správnu starostlivosť o uši a prevenciu pred poškodením sluchu však vo väčšine šlabikárov, pracovných zošitov na prvouku aj v učebniciach biológie chýba. A tak sa stáva, že všetky dôležité životné lekcie, ktoré s ušami súvisia, sa naučíme na vlastných chybách, alebo až keď ochorieme.

Každý štvrtý
Podľa reportu WHO mal minulý rok skúsenosť so zníženou kvalitou sluchu za sebou takmer každý siedmy obyvateľ našej planéty, do roku 2050 však bude podľa tej istej štúdie čeliť nejakému stupňu poškodenia už každý štvrtý.

Pritom je zdravý sluch určite zmysel, ktorý stojí za zachovanie v plnom rozsahu a kvalite čo najdlhšie. Ak teda zatiaľ netrpíte nejakou diagnostikovanou patológiou, ponúkame vám zopár tipov, ako sa sa jej v rámci vlastných možností vyhnúť.

Zásady správnej očisty
Čistiť uši dospelému jedincovi či jedinkyni sa vrelo odporúča raz za týždeň. Ideálny čas je po kúpaní alebo sprchovaní, aby sa zároveň s ušným mazom odstránila z uší aj prebytočná voda.

Najprofánnejší a najviac používaný nástroj na čistenie uší s popularitou hraničiacou s fetišom sú nepochybne vatové tyčinky. Ušní lekári však odporúčajú nahradiť ich čistou vatou, mäkkou gázou alebo uterákom. Riziko poranenia pri paštrngovaní s dlhým úzkym predmetom v uchu je vraj neprimerané účinku. Domáce čistenie zdravého ucha totiž zahŕňa iba očistu ušnice a vchodu do zvukovodu, neočakáva sa, že si pôjdete s tyčinkou cvične zabubnovať na ušný bubienok.

Uško treba potiahnuť jemne nahor a dozadu a jemne vytrieť mäkkou tkaninou, pričom na každé je treba použiť ju zvlášť, aby sme sa vyhli prenosu prípadnej infekcie.

Nezabudnite na priestor za uchom, zvyknú sa tam ukladať zvyšky prípravkov určených na vlasovú starostlivosť zmiešané s potom a urbánnymi nečistotami. No šup, pošúchajte sa za uškom, či tam nemáte narobené nejaké šúľance!

S pomôckami a či bez?
Na čistenie zdravých uší nepotrebujete žiadne extra pomôcky. Bodka. Nájdu sa síce medzi nami uctievači a vyvolávači prospešných účinkov ušných sviečok, tie však úradne – rozumej vedecky, neboli nikdy potvrdené. Navyše, pri neúspešnej manipulácii je tu dosť veľká šanca, že vám trvalá vzbĺkne spolu s tyčinkou ako svätojánska vatra a s tým si neporadí ani najsmotánkovejší celebritný kaderník.

Existujú tiež rôzne roztoky morskej soli alebo roztoky s prídavkom oleja, ktoré ocenia ľudia pracujúci v náročnom a veľmi prašnom prostredí. Ich používanie je však obmedzené na zdravé uši, nesmú sa indikovať pri zápale stredného ucha alebo prasknutom bubienku, preto ich používanie odporúčame vždy konzultovať s odborníkmi.

 

Pozor na decibely lásky!
Ľudské ucho zaznamenáva zvuky s hlasitosťou od 0 do 140 decibelov. Čím viac decibelov, tým viac šancí na spokojný život v hluchote. Povedzte to všetkým hrdinom práce, čo v hlučnom prostredí nepotrebujú používať ochranné štuple aj svojim tínedžerom s hlavami zaseknutými medzi slúchadlami ako vo zveráku.

Pre uši môžu byť škodlivé zvuky od 80 dB, čo je cca úroveň hladiny zvončeka pri dverách. Deväťdesiatku vám namerajú pri futbalovom zápase v krčme a pri 140 dB idete na istotku, že budete s okamžitou platnosťou natrvalo hluchí ako poleno.

Úlohu zohráva aj to, ako dlho ste zvuku s vysokou intenzitou hlasitosti vystavení. Napríklad úroveň hluku na rockovom koncerte môže dosiahnuť 103 dB a už po 5 minútach spôsobuje poškodenie sluchu. Preto, aj keď sa celé generácie živej hudby prežehnajú a trikrát si odpľujú, noste aj na koncerty akustické štuple do uší. Kľudne vo fosforeskujúcej fancy farbe, alebo zavesené na zlatej šnúrke. Budete možno trochu na smiech ale vtipy o hluchých sú tiež dosť kruté.

Ticho lieči
V dnešnej dobe zvukového smogu to platí doslova a trojnásobne. Nezabúdajte, že okrem zamestnania a kultúry ideme s otvorenou náručou v ústrety mesiacom, kedy Slovák miluje robiť prerábky, vŕtať do panelu, píliť drevo a vydávať rôzne iné zvuky, hlavne veľa a čo najhlasnejšie. To si potom treba vedieť dopriať pobyt v tichu nenarušenom zvukmi rádia či televízie a ideálne ho stráviť s hlavou spočinutou v lone prírody.

Nezabúdajte na to, že s ušami sa neoplatí hazardovať. Aj po niekoľkých tisícročiach evolúcie ich máme stále iba dve a ich funkcia sa dá nahradiť iba čiastočne. Zapíšme si to všetci za uši. Preto pri akomkoľvek podozrení v prvom rade vyhľadajte odbornú lekársku pomoc a potom príďte k nám do lekárne. Poradíme vám s aplikáciou liečiv aj s výberom podpornej liečby, či akýmkoľvek iným problémom. Naše uši sú pre vás stále otvorené.

Váš Lekárnik


.