Prinášame rozhovor s hlavným organizátorom 14. ročníka mestského športovo hudobného festivalu StreetFest Malacky 2011.

Braňo bude tento rok StreetFest Malacky? Dlho je ticho, vyzerá to, že festival ani nebude.
StreetFest určite bude. Uskutoční sa 16.7. v Zámockom parku na hádzanárskom ihrisku. O tom, že bude sme informovali hlavne na malackých webových stránkach a na facebooku už v marci a je pravda, že odvtedy sme sa trošku odmlčali. Vzhľadom na to, že sme posunuli termín na júl a ku koncu júna sú dva velké festivaly na Záhorí, tak sa chystáme na propagáciu až teraz. Všetky informácie o feste nájdu záujemcovia na www.streetfest.sk alebo na facebooku.

Minulý rok ste sa vyjadrili, že ste rozmýsľali podujatie zrušiť. Prečo ste to chceli urobiť?
StreetFest nadobudol velké rozmery. Konal sa dva dni, vystupovalo 40 skupín z celého sveta na dvoch pódiách, v rámci festivalu bolo finále celoslovenskej Streetball tour , podujatie beachvolejbalovej série, beach hádzaná a celý festival bol velmi náročný z hľadiska organizácie a hľavne financií. Po rokoch, kedy som streetfest “dotoval” som sa rozhodol, že sa musíme vrátiť na zem a pár rokov dozadu. Minulý rok nám potvrdil , že naše rozhodnutie bolo správne. Prišlo viac ľudí ako sme počítali, že príde a boli sme velmi spokojní. Som rád, že StreetFest pokračuje a stále sa teší popularite. Podujatie robíme pre tých, ktorých hudba a šport zaujímajú a pre tých, ktorí sa chcú prísť hlavne zabaviť.

Zmenila sa aj organizačná štruktúra festivalu?
Áno. Festival som posledné roky pripravoval sám, aj ked priamo na podujatí my pomáhala skupina kamarátov a hlavne basketbalistov. Posledné tri ročníky sme nastavili inú štruktúru, kedy sa úlohy prenášajú najednotlivé teamy. Tak je to pred akciou, tak je to aj počas samotného festivalu. Riaditeľom festivalu je Oto Divinský ktorý má na starosť médiá, propagáciu, systém organizácie, zabezpečenie povolení, atd. Streetball a samotnú športovú časť má na starosť Juraj Pagáč, ktorý pripravuje so svojím teamom ihriská, koše, rozlosovanie, má na starosť priebeh turnaja. Technickú časť majú na starosť Ing. Oreský a Kaszycki a zabezpečenie stánkov, oplotenia, ich rozmiestnenie, zabezpečenie služieb má na starosť Ing. Sloboda. Úplne samostatné sú stánky a občerstvenie. Posledné roky sme si to vyskúšali a myslím, že nám to aj v pohode fungovalo.

Podľa programu to bude tento rok nabité hviezdami. Je ťažké zabezbečiť napr. Rytmusa alebo J. Kirschner?
Vzhľadom na to, že sme sa vrátili k jednodňovému modelu, tak musíme ten relatívne krátky čas na vystúpenia vyplniť zaujímvými interpretmi. Preto je tento rok opäť Polemic alebo český Tleskač, ktorý síce nie je u nás veľmi známy, ale je to velmi dobrá Ska kapelka. Patrik Vrbovský bude na Streetfeste už tretí krát, nie je ťažké ho do Malaciek dostať, u neho je to len otázka ceny a Janka Kirschner ? U tej sme mali šťastie, že je na materskej a nechce vystupovať dalej ako 50 km od Bratislavy, takže Streetfest je pre ňu ideálny. V minulosti bol na Streetfeste R. Muller, Čechomor, New York Ska Jazz Ensemble, David Koller, Kryštof, IMT Smile a kopec ďalších, takže si nemyslím, že niekoho zabezpečiť je pre nás problém. Vždy sa to musí riešiť už ku koncu predchádzajúceho roka, lebo potom už si nevyberáte, ale beriete, čo Vám zostane.Festivalov je strašne veľa.

Streetball bude opäť súčasťou podujatia?

Streetball bude vždy súčasťou podujatia. Streetballom sa to celé začalo a bude to s ním aj pokračovať. Pôvodná myšlienka Streetfestu bola pripraviť turnaj pre malackých hráčov a malackých športovcov. Táto myšlienka je tu späť. Streetball tour už v Malackách nebude a bude tu turnaj pre našich hráčov a hráčky. Celý turnaj aj majú na starosť naši hráči na čele s Jurajom Pagáčom. Kategórie budú podľa toho, aké my máme družstvá v súťažiach a po troch rokoch opäť obnovíme kategóriu neregistrovaných basketbalistov. Na streetbalovom turnaji bude aj “VIP” kategória, kde budú hrať zmiešané družstvá a družstvá basketbalových veteránov.

Ako je to s podporou StreetFestu mesta Malacky a ako je to s celkovou podporou?
Mesto Malacky a jeho čelní predstavitelia nám roky pomáhajú a podpora festivalu a celému podujatiu je dobrá. Primátor mesta roky podujatie podporuje, zúčastnil sa veľa streetbalov aj ako aktívny hráč. Veľkú podporu máme od zamestnancov mestského úradu, u poslancov mesta, v ústrety nám vychádza aj Tekos. Mesto Malacky nám zabezpečuje každý rok pódium, areál, odpadové koše, kontajnery a pomáha nám aj finančne. Celková podpora? Myslím si, že Malačania už si na StreetFest zvykli, veľa z nich si každý rok nájde aj cestu na podujatie, aj ked väčšina si myslí, že to je podujatie len pre mladých /čo samozrejme nie je pravda/. Stretávam sa s pozitívnymi ohlasmi a samozrejme sú aj negatívne, ktorým vadí hľavne hluk. V lete ak hrá v meste hudba do jednej hodiny v noci raz do roka, tak by to nemusel byť až taký problém. V Pezinku, v Senci a hocikde inde s tým problém nemajú, v Malackách to u niekoho je. Ale to asi nie je o festivale , ale o ľuďoch.


.
Toto je čítané

Jáňan Ľuboš Pribila prešiel ako prvý Slovák cestu Via Alpina

V roku 2023 sa Jáňan Ľuboš Pribila zapísal do histórie ako prvý…

BM: Ustekana sobota