Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil webový portál umenia vo verejnom priestore. Projekt mapuje, topograficky a fotograficky dokumentuje a odborným výskumom spracováva diela vo verejnom priestore. Diela pochádzajú z obdobia druhej polovice 20. storočia – od éry socialistického realizmu a obdobia normalizácie, smerom k súčasnosti.

zdroj mapy.bratislavskykraj.sk

„Na území Bratislavského kraja sa nachádza množstvo umeleckých diel, ktoré často ostávajú skryté a zabudnuté. Umelecké diela vo verejnom priestore majú moc inšpirovať a obohacovať náš každodenný život. Spoločne sa snažíme zviditeľniť a oceniť krásu a tvorbu umelcov, ktorá nás obklopuje, a zároveň prispieť k rozvoju kultúrneho povedomia v našom kraji. Chceme, aby ľudia lepšie spoznali históriu a kultúrnu hodnotu nášho kraja, ako aj prispeli k ich ochrane pre budúce generácie. Tento projekt je dôkazom, že umenie má nezastupiteľné miesto vo verejnom priestore a je našou povinnosťou ho zachovať a prezentovať,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Projekt mapuje exteriérové objekty ako aj tvorbu zasadenú do interiérov Bratislavy i Bratislavského kraja. Zámerom je upriamiť pozornosť na artefakty v budovách a na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve, alebo v správe Bratislavského samosprávneho kraja. Konkrétne ide o stredné školy, internáty, zdravotné strediská, domovy sociálnych služieb a ich areály, parky, átriá, fasády. Na týchto miestach našli svoje zastúpenie sochy, plastiky, reliéfy, maľby, mozaiky a rôzne dizajnové prvky, ako neodmysliteľná súčasť vtedajšej výstavby verejných inštitúcií.

Portál obsahuje fotograficky zdokumentované umelecké diela s kunsthistorickým popisom  a prepojením do kontextu storymáp, kde má návštevník možnosť vidieť podľa GPS súradníc presnú polohu zvoleného artefaktu. Nechýbajú ani popisné informácie týkajúce sa druhu diela, autorstva, roku realizácie, materiálu či jeho súčasného stavu.

Po otvorení webového portálu sa návštevníkovi zobrazí mapa Bratislavského kraja s označenými miestami, ktoré odkazujú na lokáciu diel. V sekcii druhy diel si môže podľa zvolených hesiel zvoliť druh artefaktu. Rovnako sa tak môže na mapovom portáli dozvedieť viac o projekte, jeho realizácii a ľuďoch, ktorí na ňom participovali.

V súčasnosti má BSK zmapovaných a popísaných 54 umeleckých diel, ktoré vedieme v mapovej databáze. Webová mapa sa bude priebežne dopĺňať o nové vyskúmané artefakty nachádzajúce sa vo verejnom priestore Bratislavy a Bratislavského kraja.

„Snahou a cieľom projektu je sprístupňovať, prezentovať a oboznamovať verejnosť o možno doposiaľ nie tak známe, alebo aj nepovšimnuté diela, ktoré určitým spôsobom identifikujú danú lokalitu či priestor a poukazujú na vzťah a prepojenie umenia s verejnými inštitúciami, ako aj dobový charakter a výpovednú hodnotu minulej éry. Zároveň chceme poukázať na bohatosť a diverzitu umeleckého prejavu v danom období,“ dodal Juraj Droba.

Projekt má aj edukačno-informatívny charakter, v ktorom Bratislavská župa poukazuje aj na to, v akom stave sa  umelecké diela nachádzajú v súčasnosti a hľadať možnosti ich zachovania pre budúce generácie. Preto je súčasťou projektu aj vyvíjanie snahy o ich reštaurovanie.

Mapový portál umenia Bratislavského kraja vznikol v spoluprácu s Galériou mesta Bratislavy.


.