Projekt Workshop spájania od Mariána Laššáka a Vstúpte n.o., ktorý galéria otvorila v stredu (25.9.), trvá vo foyer Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici do pondelka 30. septembra.
Marián Laššák je dizajnér a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej tvorbe sa zameriava na projekty s pozitívnym spoločenským dopadom a dizajn využíva ako komunikačný prostriedok na otváranie sociálnych tém.
Vstúpte, n.o. je nezisková organizácia, ktorá v Malackách poskytuje dospelým ľuďom s mentálnym postihnutím sociálne služby ambulantnou a pobytovou formou. Vstúpte tiež prevádzkuje chránenú dielňu, v ktorej zamestnáva piatich ľudí s mentálnym postihnutím a tri pracovné asistentky.
Projekt Workshop spájania je výsledkom spolupráce dizajnéra Mariána Laššáka a riaditeľky Vstúpte n.o., Kataríny Martincovej. Kľúčovými prvkami projektu je workshop, teda miesto tvorby a spolupráce. “Druhým je spájanie, predstavujúce základný konštrukčný princíp v dizajne, ktoré zároveň odkazuje k spájaniu medzi ľuďmi,” informujú organizátori výstavy.
Projekt, ktorého výsledkom sú kompozície vytvorené spojením fragmentov nábytku, vznikol na základe komunikácie autora a prijímateľov zariadenia popri práci s materiálom. “Výsledné objekty sa pri tom nestávajú hlavným cieľom procesu tvorby. Ich realizácia je najmä prostriedkom pre dialóg a vzájomné poznanie,” pokračujú organizátori.
“Jedná sa o pilotný projekt, ktorý by mohol premostiť do pravidelnej spolupráce, reflektujúcej potrebu vzájomnej komunikácie medzi majoritou a ľuďmi so špecifickými potrebami,” dodávajú.