Narastajúce náklady na skládkovanie a potreba zníženia množstva odpadu. To sú dôvody, prečo mestá pristupujú k vlastným kompostárňam. O vlastný kompost majú podľa samospráv veľký záujem aj občania.

Ilustračný obrázok, zdroj: Teraz.sk

Ministerstvo životného prostredia SR má pripravené výzvy v desiatkach miliónov eur na roky 2024 aj 2025 pre všetky samosprávne kraje.

Senická kompostáreň už vyše desaťročie

Senica kompostuje už viac ako desať rokov. Hlavným dôvodom výstavby bola podľa mesta ekologická potreba spracovania biologicky rozložiteľného odpadu.

„Mesto sa zameriavalo na spracovanie bioodpadu zo zelene s cieľom vrátiť tento materiál späť do obehu vo forme kompostu. Okrem ekologických prínosov bolo cieľom aj znížiť množstvo odpadu na skládkach a prispieť k lepšiemu hospodáreniu s odpadmi,“ povedala pre Záhorí.sk hovorkyňa Senice Tatiana Moravcová.

Podľa vyjadrenia mesta kompostáreň výrazne prispela k vyššiemu triedeniu odpadu, čo vedie k zníženiu zákonom stanoveného poplatku za skládku. „Je dôležité, aby sa množstvo odpadu na skládke neustále znižovalo, najmä s ohľadom na budúce zvyšovanie cien za skládkovanie.“

Envirorezort kompostárne podporuje

„Ministerstvo životného prostredia SR pod Tomášom Tarabom poskytovalo a naďalej bude poskytovať možnosť samosprávam čerpať finančné prostriedky aj na výstavbu kompostární z eurofondov,“ odpovedal tlačový odbor.

Envirorezort najnovšie vyhlásil výzvu zameranú na podporu prípravy odpadov a opätovné použitie a recykláciu odpadov z Programu Slovensko za necelých 30 miliónov eur. „Určená je na vybudovanie nových kapacít na prípravu odpadov na opätovné použitie, ako aj recykláciu biologicky rozložiteľných či stavebných odpadov.“

Ministerstvo hovorí, že budú podporené projekty, ktorých výsledkom bude zvýšenie množstva odpadu určeného na opätovné použitie a množstvo recyklovaného odpadu „Pri výstavbe nových spracovateľských kapacít v odpadovom hospodárstve sa počíta s vybudovaním alebo rekonštrukciou zariadení na prípravu odpadov na opätovné použitie alebo zariadenia na recykláciu biologicky rozložiteľných odpadov či nákupom strojov.“

Ilustračný obrázok, zdroj: Sociálny podnik mesta senica

Hovorkyňa Senice Tatiana Moravcová navyše hovorí o benefitoch. Vlastná kompostáreň im poskytuje sebestačnosť pri prácach na úseku zelene. „Dokážeme lepšie spravovať bioodpad a zároveň využívať vytvorený kompost pre potreby mesta, čo prináša výhody oproti samosprávam, ktoré túto infraštruktúru nemajú.“

V minulosti už rezort životného prostredia vyhlasoval výzvy na zníženie množstva odpadu v aktuálnom Programe Slovensko. Išlo o podporu nákupu kompostérov či triedeného zberu komunálneho odpadu. Tie mohli využiť aj obyvatelia, ak ich samospráva žiadala o príspevok na zakúpenie domácich kompostérov.

Zber biologicky rozložiteľného odpadu sa osvedčil

Seničania môžu vyprodukovaný kompost využiť pre svoje potreby bez poplatku. Samosprávu teší aktivita obyvateľov. „Je oň veľký záujem, dokonca naň máme poradovník,“ povedala hovorkyňa Tatiana Moravcová. Požadovanú kvalitu podľa jej slov potvrdil Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave.

„Samosprávy majú rovnako možnosť získať finančné príspevky na výstavbu kompostární nielen z eurofondov v rámci Programu Slovensko, ale aj z Environmentálneho fondu,“ dodal rezort životného prostredia.

„Kompostáreň zohráva kľúčovú úlohu v efektívnom odpadovom hospodárstve mesta,“ uzavrela hovorkyňa Senice Tatiana Moravcová.


.