Slovensko je na konci rebríčka európskych krajín v zaočkovanosti dospelej populácie proti chrípke. Zaťaženie všeobecných lekárov má znížiť vakcinácia v lekárňach. Takáto možnosť je od januára 2024, stále však len na papieri. To sa má čoskoro zmeniť.

ilustračné foto

Rezort zdravotníctva pre Záhorí.sk povedal, že očkovanie v lekárňach sa bude môcť spustiť až po prijatí ďalších legislatívnych zmien.

Iba dobrovoľne

„Očkovanie v lekárni bude pre každú lekáreň dobrovoľné,“ ozrejmila viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková. Podľa Slovenskej lekárnickej komory bude musieť lekáreň spĺňať priestorové a materiálne požiadavky na vybavenie.

Proti chrípke sa však v tejto sezóne očkovať ešte nebude, hoci to legislatíva umožňuje od januára. Farmaceuti čakajú na schválenie nariadenia vlády, ktoré by umožnilo začať certifikované vzdelanie v tejto oblasti. „Predloženie materiálu do legislatívneho procesu plánujeme v novembri 2024 a jeho platnosť očakávame začiatkom roka 2025,“ vyjadril sa tlačový odbor ministerstva zdravotníctva.

Podľa viceprezidentky Slovenskej lekárnickej komory Miroslavy Snopkovej očkovanie proti chrípke v lekárňach výrazne pomôže znížiť tlak na všeobecných lekárov.

„Lekárnici, ktorí sa rozhodnú zaviesť v lekárni očkovanie proti chrípke, musia absolvovať akreditovaný certifikačný program pre farmaceutov,“ upresňuje rezort zdravotníctva. Prví farmaceuti by tak mohli začať očkovať v lekárňach proti chrípke v priebehu budúceho roka.

Podľa dekana Farmaceutickej fakulty UK Jána Klimasa sú pripravení po akreditácii certifikačného študijného programu zahájiť prípravu farmaceutov, uviedol v tlačovej správe.

Pre lekárne by očkovanie nemalo znamenať výraznejšie komplikácie. Niektoré už teraz vykonávajú fyzikálne a biochemické vyšetrenia. „Po doplnení materiálneho vybavenia budú pripravené začať poskytovať aj očkovanie,“ povedala Miroslava Snopková.

Štatistiky zaočkovanosti proti chrípke (v percentách), zdroj: ÚVZ SR

Vyššie percento zaočkovanosti

Na Slovensku je dlhodobo nízke percento zaočkovanosti proti chrípke, v posledných rokoch priemerne len 4,5 percenta. Najviac to bolo podľa ÚVZ SR v sezóne 2008/2009 a to 12,8 percenta. Počas pandémie Covid-19 čísla prechodne mierne stúpli, v ďalších rokoch sa však vrátili na priemerné hodnoty spred roka 2019.

Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková hovorí, že očkovanie priamo v lekárni je efektívnym nástrojom, pomocou ktorého sa dá zvýšiť miera zaočkovanosti proti chrípke medzi dospelou populáciou. Poukazuje pritom na ich strategickú polohu a flexibilný pracovný čas. „Majú jedinečnú pozíciu, aby vyhovovali potrebám zdravotnej starostlivosti,“ dodala SLeK.

Zatiaľ sa v lekárňach bude môcť očkovať len proti chrípke. „Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ neuvažuje o rozšírení ďalších očkovaní v lekárňach nad rámec očkovania proti chrípke,“ dodal tlačový odbor.


.