Driny už nie sú jedinou sprístupnenou jaskyňou v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Od začiatku novembra môžu výletníci nazrieť aj do vnútra prírodnej pamiatky Mníchova diera, okolo ktorej vedie náučný chodník. TASR o tom informoval Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

foto KOCR TT

„Okresný úrad Trnava vyhlásil Mníchovu dieru 1 za verejnosti voľne prístupnú jaskyňu s účinnosťou od 1. novembra 2024 s cieľom poznávania jej prírodných a historických hodnôt. Turisti sa môžu pohybovať po celej tejto jaskyni počas celého roka,“ priblížil riaditeľ Správy slovenských jaskýň Jaroslav Magura.

Turisti síce v jaskyni nenájdu stalaktity ani stalagmity, ale jej steny sú zdobené pizolitmi – guľovými útvarmi veľkosti hrášku, ktoré vznikli vykryštalizovaním uhličitanu vápenatého. „Smolenický kras je lokalita s množstvom prírodných a historických zaujímavostí. Turistov sem láka hradisko Molpír, jaskyňa Driny aj občasný Hlobočiansky vodopád. Oficiálne sprístupnenie ďalšej, aj keď neveľkej jaskyne, zvyšuje atraktivitu územia, ktoré je obľúbeným výletným cieľom domácich i zahraničných turistov,“ dodala výkonná riaditeľka KOCR Trnavský kraj Agáta Mikulová.

V severnom svahu doliny Hlboča v Smolenickom krase je viacero jaskýň. Tie sú ponormi niekdajšieho povrchového toku, ktorý tiekol týmto údolím. Dostali názov Mníchove diery. Mníchova diera 1 sa nachádza blízko Náučného chodníka Smolenický kras, necelých 70 metrov západne od turistického rázcestníka Dolina Hlboče. Jaskyňa je dlhá osem metrov a rozvetvuje sa na dve úzke chodby, ktoré smerujú do masívu.


.