V nákupnom centre Bory Mall organizoval Bratislavský samosprávny kraj už trinásty ročník Dňa župných škôl. Podujatie, ktoré má predstaviť bližšie stredné školy končiacim deviatakom, prilákalo opäť množstvo záujemcov. Pýtali sme sa aj na konkrétne problémy, ktorým školy a kraj čelia.

Deň župných škôl 2024

„Je to také defilé našich všetkých župných stredných škôl. Sú tu pedagógovia, riaditelia aj súčasní žiaci. Čím realistickejší obraz si vytvoríte, tým ľahšie sa vám bude potom vyberať správna škola,“ povedal v rozhovore pre Záhorí.sk župan Juraj Droba.

Silné populačné ročníky

V najbližších rokoch čaká stredné školy prílev žiakov zo silných populačných ročníkov. Tento problém sa prejavil už v terajšom školskom roku. Župné školy podľa BSK pokrývajú dve tretiny potrieb, zvyšná tretina sú cirkevné a súkromné školy.

Juraj Droba hovorí, že sa im podarilo zvýšiť počet miest na gymnáziách minulý rok o 221. Zároveň dodatočne dávali jedného študenta do každej triedy. „Otvorili sme niekoľko nových tried. Naozaj robíme, čo sa dá,“ povedal župan.

Problém je aj vo výbere budúcej školy, kedy rodičia a žiaci preferujú skôr gymnáziá. „Rodičia, ktorí sú dnes presvedčení, že jediná správna cesta je gymnázium, by mohli zvážiť aj niektorú strednú odbornú školu, ktoré sú pre mňa naozaj prvoligové a nie je to žiadna hanba aj pre samých jednotkárov,“ povedal pre Záhorí.sk župan BSK Juraj Droba.

Podľa kraja sú stredné školy rovnako kvalitné ako gymnáziá. „Realizujú sa tu, naučia sa profesii a zároveň nezakŕňajú v iných odborných predmetoch natoľko, aby sa nedostali na vysokú školu.“ 

Deň župných škôl 2024

Gymnáziá verzus stredné odborné školy

Nápor študentov však zažívajú okrem gymnázií aj niektoré stredné školy, na ktoré sa často hlási niekoľko násobne viac žiakov, než môžu prijať.

„Môžeme prijať 90 žiakov a za posledné roky sa nám hlási okolo 400 žiakov, takže máme z čoho vyberať,“ povedala pre Záhorí.sk riaditeľka SOŠ masmediálnych a informačných štúdií Jana Mašlejová. Podľa jej slov sú práve pre študentov atraktívne odbory so širokým záberom, ktoré ponúkajú. „Sú to veľmi zaujímavé kreatívne odbory, ktoré majú dnes uplatnenie na trhu práce.“

Vysoký záujem eviduje aj SOŠ gastronómie a hotelových služieb Farského v Petržalke. „O našu školu je dosť veľký záujem, čo sa veľmi tešíme. Tento rok máme cez 600 žiakov a naplnené kapacity,“ hovorí majster odborného výcviku Erik Mikuš.

Podľa jeho slov poskytujú príležitosti a školenia. „Žiaci, ktorí od nás vyjdú, sa vedia uplatniť na Slovensku alebo v zahraničí. Spolupracujeme s prvotriednymi hotelmi, takže žiaci dostávajú takú prax, že po vyučení sú hotoví ľudia a môžu sa zamestnať,“ upresňuje Erik Mikuš.

„Napríklad na obchodnej akadémii máme skoro polovicu žiakov, ktorí idú na vysokú školu, to isté elektrotechnická, masmédiá, sú to normálne, plnohodnotné, perfektné stredné školy, ktoré vás nijako nehendikepujú potom ísť na vysokú školu,“ hovorí župan Juraj Droba.

Župan BSK Juraj Droba na Dni župných škôl 2024

Privilegované gymnáziá?

„Buď sami žiaci ešte nevedia, čím sa budú zaoberať, keď budú dospelí alebo je to tlak rodičov, ktorí niekedy vidia v tom gymnáziu nejakým spôsobom väčšiu atraktívnosť ako v odbornej škole,“ povedal pedagóg Richard Bartal z Gymnázia Jána Papánka. Platí to aj v ich prípade, kedy sa im hlási niekoľko násobne viac žiakov.

„Môžu si spraviť certifikát ,sprachdiplom‘ v nemeckom jazyku. Ponúkame prírodovedný kurz a máme štvorročné, päťročné aj osemročné štúdium. Je to veľmi rozmanité a v podstate sme zameraní na rôzne predmety,“ dodáva Richard Bartal, podľa ktorého je následná uplatniteľnosť žiakov stredných škôl a gymnázií individuálna a závisí to skôr od samotnej prípravy každého študenta.

Podľa župana Juraja Drobu môže práve viacjazyčná stredná škola prilákať žiakov, ktorí pôvodne uvažovali nad gymnáziom. „Na niektorých stredných odborných školách už dnes môžete študovať aj v cudzom jazyku – na chemickej či ,Fajnorke‘. Toto ešte viac zatraktívňuje školy aj pre samých jednotkárov.“

Deň župných škôl 2024

Viac praxe

Pomôcť by podľa župana mohlo aj viac praktického vyučovania na stredných odborných školách. Niektoré z nich už teraz majú povinnú prax.

„V treťom a štvrtom ročníku nám žiaci chodia na trojtýždňovú prax do médií, marketingu a uplatňujú sa v rôznych reklamných agentúrach,“ hovorí riaditeľka SOŠ masmediálnych a informačných štúdií Jana Mašlejová, keď už počas štúdia majú viacero hodín praktického rázu. „Už tam pripravujeme svojich študentov pre prax.“

Podľa majstra odborného výcviku SOŠ gastronómie a hotelových služieb nastala zmena pred niekoľkými rokmi. „Myslím si, že po pandémii Covid-19 zažívame ťažké obdobie. Mladí ľudia sú trošku učičíkaný a každý sa už vidí byť manažérom skôr ako skončí školu a to remeslo trošku upadá,“ hovorí Erik Mikuš.

Prax je dôležitá aj pre župana Juraja Drobu. „Ja som človek, ktorý prišiel z biznisu alebo z podnikania a je pre mňa alfou a omegou prepojenie s trhom a praxou. Všade, kde sa to dá, to robíme naozaj systematicky.“ Pre Záhorí.sk povedal, že sa snaží vybudovať partnerstvá medzi súkromnými firmami a strednými školami, ktoré by poskytovali prax.

„Praxovať sa dá od pätnástich rokov, a keď človek skončí v osemnástke strednú školu, tak aby neuvidel kovoobrábací stroj po prvýkrát, keď študuje strojárenstvo,“ dodáva župan BSK Juraj Droba.

Jeho slová potvrdzuje majster odborného výcviku SOŠ gastronómie a hotelových služieb. „Vieme žiakom ponúknuť prvotriedne štúdium aj na stredných školách, aby sa uplatnili nielen ako IT-čkári alebo za počítačom, ale aj v rámci remesiel, ktoré by inak išli do stratena, lebo aj nás potrebujú ľudia na Slovensku,“ dodáva Erik Mikuš.

Deň župných škôl 2024

.