Novela školského zákona začne platiť od januára budúceho roka. Jej súčasťou je regulácia používania mobilov v školách. Ministerstvo teraz vydalo príručku pre školy aj rodičov ako pristupovať zákazu.
„Chceme pomôcť školám, aby bezproblémovo zvládli zmenu pravidiel o používaní mobilov, preto vydávame sériu podporných nástrojov. Záleží nám na tom, aby školy vytvorili pre žiakov bezpečné a pokojné prostredie na vyučovanie,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Cieľom nie je obmedzenie technológií
Samotnou reguláciou nechce rezort školstva zakázať používanie moderných technológií v školách, ale ich premyslené a rozumne obmedzené využívanie, píše sa v usmernení ministerstva.
„Regulácia neznamená, že deti nebudú rozvíjať svoje digitálne zručnosti,“ pokračuje rezort školstva, ktorý dáva pozornosť na nové vzdelávacie ciele z kutikulárnej reformy a investície do digitálnych technológií.
Hlavný dôvod regulácie môže byť najmä nadmerné trávenie času na mobile. Podľa výsledkov štúdie projektu EU Kids Online, uvedených v usmernení, sú slovenské deti na internete počas pracovného týždňa 4,4 hodiny, cez víkend vyše 5 hodín. Mladšie deti vo veku 9 až 12 rokov trávia na internete v priemere o hodinu menej.
„Mobilné telefóny predstavujú riziko zbytočného rozptyľovania, vyrušovania a odvádzania pozornosti. Dôležitým dôvodom, ktorý vedie k regulácii mobilných telefónov v školskom prostredí je socializácia,“ uvádza sa v príručke. Žiaci by tak mali mať viac priestoru na trávenie času so spolužiakmi a nie s mobilmi.
Rozdielne pravidlá
Zatiaľ čo v prvom až treťom ročníku základných škôl budú mobily zakázané úplne, štvrtáci až deviataci budú mať určité výnimky. Mobily budú môcť použiť na účel výchovy a vzdelávania, ale len so súhlasom pedagóga. Regulácia nebude platiť pre zdravotne znevýhodnených žiakov.
„Školám sa odporúča, aby o pravidlách komunikovali s rodičmi a žiakmi a podporili ich diskusiou o výhodách prostredia bez mobilov, rizikách kyberšikany a o pozitívnom vplyve regulácie na duševné zdravie a sociálne zručnosti žiakov,“ povedalo ministerstvo školstva.
Podľa rezortu štúdie preukázali, že nadmerné používanie mobilov má negatívny vplyv na koncentráciu a sústredenie: „Deti majú často nutkanie kontrolovať si stav notifikácií, ktoré ich zbytočne rozptyľujú.“ Regulácia má tak napomôcť k efektívnejšiemu učeniu a dosiahnutiu lepšieho prospechu.
Podobné pravidlá k používaniu mobilných telefónov platia aj v zahraničí. Ministerstvo sa inšpirovalo ďalšími európskymi štátmi, ktoré regulácie v minulosti už zaviedli.