Veľa hmotných darčekov, kvantum jedla a plastový stromček. Aj takto môžu vyzerať Vianoce v slovenskej rodine. Ako si ich ale spraviť šetrnejšie k životnému prostrediu a peňaženke? Pýtali sme sa Juraja Melichára z organizácie Priateľ Zeme a Petry Slezákovej zo Zero Waste Slovakia.
„Vianoce, ktoré sú najviac šetrné k prírode, by mali byť viac o stretnutí sa s blízkymi, spomalení od ruchu a zhonu a kontakte s prírodou ako o materiálnych darčekoch,“ povedal pre Záhorí.sk Juraj Melichár.
Živý alebo umelý?
Organizácia Priatelia Zeme hovorí, že najmenej ekologickým je umelý stromček, ktorý je vyrobený z Polyvinylchloridu (PVC). „Jeho výroba, ako aj zneškodňovanie, majú pomerne vyššie dopady na životné prostredie.“ Určitú ekologickú stopu má však aj živý stromček.
„Lepšie je, ak využijeme napríklad časť ihličnatého stromčeka zo svojej záhradky a po Vianociach ho odovzdáme na vyhradené miesto, využijeme v komposte alebo na mulč pre kyslomilné rastliny v záhradke,“ pokračuje Juraj Melichár.
Podľa Petry Slezákovej je možnosťou aj kúpa stromčeka v kvetináči. Nie však vo veľkých obchodných domoch. „Najlepšie urobíte, ak si takýto stromček kúpite od špecializovaných predajcov. Zároveň od nich dostanete podrobné rady ako stromček správne aklimatizovať pri presune z vonkajšieho prostredia do bytu a potom zase späť.“
Fyzický stromček nemusí byť jediným riešením. „Najlepšie môžu byť aj šetrnejšie a tvorivejšie možnosti, formou drevených, papierových alebo iných zobrazení stromčeka či ozdôb,“ hovorí Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme, ktorý dáva pozornosť aj na výber svetielok, ktoré by mali byť úspornejšie LED a aj vymeniteľné.
Sviatky konzumu
Odpad vzniká aj pri balení darčekov, ktoré môžeme podľa Juraja Melichára zabaliť viacerými spôsobmi – využitím darčekových tašiek z minulých sviatkov, opätovným použitím novín ale aj zabalením s prírodnými materiálmi. „Dôležité je, aby samotné darčeky dávali zmysel, ako darčekový poukaz z miestneho kníhkupectva, veci z chránenej dielne či od ľudí, ktorí predávajú Nota Bene,“ pokračuje organizácia Priateľ Zeme.
Jednoduchým riešením darčekov sú podľa Petry Slezákovej zo Zero Waste Slovakia zážitky. „Zážitok obohatí človeka oveľa viac ako hmotný dar. To, čo zažijete, vám už nikdy nikto nevezme. Výhodou takýchto darčekov je, že sú takmer zero waste (bez odpadu), keďže sú väčšinou iba vo forme malej poukážky.“
Ak už kupujeme hmotné darčeky, je vhodné pozrieť sa na to, odkiaľ pochádzajú. „Existujú certifikáty FSC pre udržateľné lesníctvo, označenie BIO pre bavlnu, potraviny či Fairtrade pre spravodlivé platy ľudí v rozvojových krajinách,“ dodáva Juraj Melichár z organizácie Priateľ Zeme.