Každoročne rezonuje debata o vplyve ohňostrojov na zvieratá a životné prostredie. Používanie pyrotechniky na Silvestra otvára otázku ľudskej zodpovednosti. Hoci ju môžu ľudia odpaľovať len na prelome rokov a efekt je krátkodobý, následky môžu byť trvalé.

ilustračné foto recraft.ai

Pre majiteľov domácich zvierat je každoročne Silvester stresujúcim obdobím, predovšetkým pre psy a mačky. Tí nie sú navyše vhodní ani ako vianočný darček pod stromček.

Zviera nie je darček

Hoci by deti na Vianoce potešilo domáce zvieratko, rodičia by k takémuto daru mali pristupovať zodpovedne. „Pes nemá byť prekvapením pod stromčekom, ale vzájomnou dohodou medzi rodinnými členmi, na ktorého je potrebné sa pripraviť časovo, finančne a v neposlednom rade aj trpezlivosťou,“ povedala pre Záhorí.sk Kristína Devínska zo Slobody zviera.

Podľa jej slov je potrebné si uvedomiť, že ide o dlhodobý záväzok, ktorý je v prípade psa aj na 15 rokov. Ak sa ale už rodičia rozhodnú pre domáce zviera, je podľa viacerých organizácií vhodnejšie adoptovanie z útulku, ktoré sú dlhodobo preplnené.

Výnimkou nie sú ani prípady, keď po vianočných sviatkoch prinesú rodičia psa späť do útulku. V Slobode zvierat podľa Kristíny Devínskej takýto scenár príliš často nevídajú: „Nechcené zvieratá sa k nám dostávajú denne, počas celého roka. Zimné obdobie je kritické, najmä čo sa týka adopcií.“

Ilustračný obrázok, zdroj: Facebook / Sloboda zvierat

Stres z ohňostrojov

Používanie zábavnej pyrotechniky je v slovenskej legislatíve povolené iba od 18. hodiny 31. decembra do 2. hodiny ráno 1. januára. Zákon však mnohí nerešpektujú.

Novela zákona o výbušninách z januára 2024 po novom zakazuje aj používanie a predaj petárd, mín, rímskych svetlíc či rakiet, ktorých hlavným efektom je hluk. Tu však môže obec udeliť výnimku.

„Zakázané je odpaľovať pyrotechniku v okruhu menšom ako 250 metrov od karanténnych staníc, útulkov, veterinárnych nemocníc, chovov hospodárskych zvierat a záchranných staníc voľne žijúcich živočíchov,“ pokračuje Kristína Devínska.

Nerešpektovanie pravidiel môže spôsobiť zvieratám problémy. „V dôsledku hluku a zábleskov, reagujú v strese, dochádza k zraneniam, až tragickému koncu,“ upozorňuje Sloboda zvierat, keď podľa ich slov netrpia len spoločenské a hospodárske zvieratá: „O to viac trpia divo žijúce, pre ktoré sú ich prirodzeným domovom lesy a parky v blízkosti miest a ľudských obydlí.“

Podľa organizácie je vhodné mať skontrolované údaje na čipe svojho psa na stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat. Domáce zvieratá by sme mali zabezpečiť pred útekom a zdržiavať sa v jeho blízkosti.

„Pri náleze zabehnutého alebo zraneného psíka je potrebné kontaktovať mestskú políciu. Pre voľne žijúce druhy, sú tu na pomoc záchranné stanice spadajúce pod Štátnu ochranu prírody SR,“ dodáva Kristína Devínska zo Slobody zvierat.

Ilustračný obrázok, zdroj: Facebook / Polícia SR

.