V prvých dňoch nového roka primátor mesta Martin Džačovský privítal na spoločnom stretnutí spolupracovníkov a partnerov mesta z podnikateľskej sféry, poslancov mestského zastupiteľstva, zástupcov štátnych inštitúcií, ako aj riaditeľov škôl, mestských organizácií a spoločností. Novoročné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v tanečnej sále domu kultúry, malo okrem príjemnej spoločenskej atmosféry aj jedinečný moment – oficiálne uvedenie senického vína Sv. Martin.

foto Mesto Senica

Primátor vo svojom príhovore poďakoval prítomným za ich prácu, dôveru a spoluprácu, ktorá významne prispieva k rozvoju Senice. Zdôraznil, že vzájomná spolupráca a partnerstvo sú základnými piliermi úspešného fungovania mesta: „Verím, že aj v tomto roku sa nám podarí udržať vzájomnú dôveru a spoluprácu na rovnakej úrovni, aby sme dokázali prekonať všetky výzvy, ktoré nás čakajú.“

Súčasťou programu bolo predstavenie senického vína Sv. Martin, ktoré vzniklo ako výsledok zaujímavej inšpirácie. Primátor vo svojom príhovore priblížil, že myšlienka vytvoriť senické víno vznikla vďaka dokumentu Trnavského samosprávneho kraja, ktorý označil víno za typický produkt Senice: „Niekedy vás aj na prvý pohľad nezmysel môže inšpirovať. A tak sme sa rozhodli, že ak má byť Senica známa svojím vínom, vytvoríme ho – poctivo a remeselne. Výsledkom je biele cuvée Sv. Martin, pomenovaný po patrónovi nášho mesta.“

Víno Sv. Martin vyrobili vinári zo spoločnosti Vinpera, ktorá má čiastočné korene v Senici a jeho kvality mohli oceniť všetci prítomní hostia, ktorí si na ňom mohli počas večera pochutnať. „Začali sme hľadať historické informácie o pestovaní hrozna a výrobe vína v okolí Senice. Zistili sme, že až do 1. svetovej vojny existovali pomerne veľké vinohrady na juhovýchodných svahoch pri Kunove, popri ceste zo Sotinej na Sobotište. Z pestovaných odrôd dominovali veltlínske zelené rizling vlašský, v menšej miere sa pestoval tramín, a koncom 19. storočia sa objavil aj müller thurgau. Obnovovanie vinohradov rôznymi odrodami mohlo prispieť k ich úpadku. Tak ako v celej Európe, aj tu sa na prelome 19. a 20. storočia rozšíril škodca spôsobujúci chorobu filoxéra, ktorá vinohrady zničila. Nové, odolné štepy sa už nevysadili a tradícia pestovania hrozna v senickej oblasti postupne zanikla. Z pohľadu výroby vína sa vyrábalo cuvée z dostupných odrôd, ktoré sa úspešne predávalo. Na základe týchto informácií sme na podnet mesta obnovili zaniknutú historickú tradíciu a vytvorili repliku takéhoto cuvée,“ vysvetľuje Rastislav Ňukovič z vinárskej spoločnosti.

foto Mesto Senica

Tento jedinečný produkt si bude možné v budúcnosti zakúpiť aj v TIC Infosen v dome kultúry a nielen Seničania tak budú môcť týmto návratom k tradícii okúsiť chute našich predkov.

Novoročné stretnutie sa nieslo v duchu priateľských rozhovorov i výmeny názorov. Senica tak odštartovala nový rok symbolicky – s vďakou, akcentom na spoluprácu a vínom, ktoré bude reprezentovať mesto na mnohých podujatiach.

zdroj Senica.sk


.