Počas stredy (22.1.) policajti na území Bratislavského kraja zaznamenali celkovo deväť neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Lukáš Pecek.

ilustračné foto

„V dvoch prípadoch podvodník, vydávajúci sa za rodinného príslušníka, oslovil seniora prostredníctvom neznámeho telefónneho čísla a uviedol mu, že má pokazený mobil a potrebuje uhradiť účty. V jednom prípade išlo o predstieranú dopravnú nehodu s nutnosťou operácie rodinného príslušníka, v súvislosti s čím je potrebné zaplatiť vysoký finančný obnos. V ďalšom prípade sa podvodník vydával za policajta a snažil sa od seniora zistiť, či disponuje finančnými prostriedkami,“ priblížil Pecek.

Až v piatich prípadoch seniori dostali telefonát, že im z pošty doručia zásielku. Následne im zatelefonovala osoba, vydávajúca sa za policajta, s varovaním, aby žiadnu zásielku nepreberali a uviedli, či majú doma finančnú hotovosť a iné cennosti, ktoré bude nutné odovzdať polícii.

„Vo všetkých uvedených prípadoch sa seniori zachovali veľmi rozvážne, duchaprítomne a zodpovedne, pretože informácie uvádzané podvodníkmi si bezodkladne preverili u svojich rodinných príslušníkov, respektíve hovor okamžite ukončili a vyhli sa tak značnej ujme na svojom majetku,“ skonštatoval hovorca.

Policajti vyzvali seniorov na obozretnosť voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú s legendou dopravnej nehody, poštára či policajta alebo z rôznych iných príčin, napríklad, že ich byt či dom bude vykradnutý a žiadajú od nich peniaze. Polícia od občanov takto nikdy nežiada finančné prostriedky. Seniori si majú informácie ihneď overovať a nedávať cudzím svoje úspory. Policajti apelujú najmä na príbuzných, aby sa o tejto téme so seniormi pravidelne rozprávali.


.