Niektorí ho považujú za najlepší šport vôbec, iní mu nevedia prísť na chuť. Behanie je však naozaj fantastickou športovou aktivitou, ktorou dokážete z dlhodobého hľadiska zlepšiť nielen svoju fyzickú kondíciu, ale aj duševnú pohodu. A prekrásne na ňom je, že sa mu môžu oddať mladší aj starší, a takisto vyšportovanejší i tí, ktorí volajú po veľkej životnej zmene. Stačí len začať. A presne s tým vám poradíme. Vysvetlíme vám, ako začať behať.

ilustračné foto Freepik.com

5 tipov, ako začať behať

Strava pred behom, vhodné oblečenie, rozcvička, technika behu, dýchanie či jedlo po behu. Tomu všetkému by mali venovať pozornosť začiatočníci aj pokročilí.

1. Pred behom len ľahké jedlo

Bezprostredne pred behom by ste nemali zahltiť vaše telo ťažko stráviteľným jedlom. Najlepšie urobíte, keď si dáte napríklad banán na rýchlu energiu alebo nejaké sušené ovocie. V žiadnom prípade to ale nepreháňajte, pretože s plným bruchom sa vám bude behať veľmi ťažko a nepríjemne.

2. Nepodceňujte vhodné oblečenie

Čudujete sa, ako zvládajú niektorí pokročilí bežci všetky neduhy počasia často len v šortkách a tričku? Nuž, tréning robí majstra. Lepšia kondícia a dril so sebou časom prinášajú aj silnejšiu obranyschopnosť. Ak však s behom ešte len začínate, nepodceňujte vhodné športové oblečenie. Absolútnym základom by mali byť bežecké tenisky spolu s funkčným tričkom, resp. tielkom pre dámy. Nežnejšie pohlavie môže staviť aj na športové legíny. No a v chladnejšom počasí si bez debát vezmite termoprádlo.

3. Vždy začnite rozcvičkou

Zahriatie organizmu je rovnako dôležité pre začiatočníkov aj pokročilých. Pred behom si preto dajte dobrú rozcvičku a v rámci nej napríklad zopár výpadov a poctivý strečing. Pripravíte tak vaše telo na väčšiu fyzickú záťaž, pričom si zvýšite šance na lepší výkon.

4. Nájdite si vhodnú techniku behu

Vo vašich bežeckých začiatkoch sa neupínajte na čo najrýchlejšie tempo a dosiahnutý čas. V prvom rade potrebujete, aby si telo zvyklo na pravidelnú záťaž. Progres sa dostaví postupne. Začnite behávať cca 3-krát do týždňa, pričom dbajte na každodenný kvalitný spánok. Čo sa týka techniky, striedajte beh a chôdzu. Behajte len toľko, koľko vydržíte, a deň po dni sa snažte beh predlžovať a chôdzu skracovať. No a naučte sa pri behu aj správne dýchať. Vo všeobecnosti sa odporúčajú dva kroky na nádych a dva kroky na výdych.

5. Doprajte si výživné jedlo po behu

Jedlo nielen po behu, ale celkovo po športovej aktivite, by malo byť nutrične vyvážené a bohaté na bielkoviny, zdravé tuky aj sacharidy. Výbornou voľbou sú napríklad aj raňajkové ovsené kaše, do ktorých si môžete pridať ovocie alebo oriešky podľa vlastnej chuti – najvďačnejšími bývajú mandle, kešu, lieskovce alebo vlašské orechy.