Aktuálna epizóda sucha podľa SHMÚ trvá na Záhorí už 100 dní. V najbližších dňoch sa zlepšenia nedočkáme. Počasie spôsobuje problém najmä poľnohospodárom, keď bude mať výrazné pôdne sucho vplyv na rast ozimín a založenie novej úrody na jar.

Ilustračný obrázok, zdroj: BSK

„Absencia významnejších plošných zrážok aj naďalej prehlbuje negatívnu vlahovú bilanciu najmä v západnej polovici Slovenska,“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav na webe.

Sucho je už vyše 100 dní

„Aktuálne je v celom pôdnom profile (0 až 100 centimetrov) na Záhorí prevažne začínajúce až výrazné pôdne sucho. Horšia situácia je v povrchovej vrstve (0 až 40 centimetrov), kde je na Záhorí prevažne výrazné až extrémne sucho,“ povedal pre Záhorí.sk klimatológ SHMÚ Maroš Turňa.

Práve povrchová vrstva pôdy je kľúčová pre poľnohospodárov, ktorí podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jany Holéciovej sledujú priebeh počasia s obavami.

„Aktuálny výrazný deficit vlahy, ktorý je na celom území Slovenska, zrejme bude mať vplyv aj na rast ozimín a založenie novej úrody na jar,“ pokračuje, keď jačmeň či pšenica nutne potrebujú vlhkú pôdu pri svojom vzchádzaní.

Situácia so suchom sa začína prehlbovať na celom území Slovenska. Extrémne sucho eviduje SHMÚ lokálne v západnej časti Záhoria. „Podľa indexu SPEI je veľmi sucho na väčšine Záhoria. Lepšie podmienky na úrovni mierneho sucha sú na severe Záhorskej nížiny,“ pokračuje klimatológ SHMÚ Maroš Turňa.

„Pokiaľ bude sucho pretrvávať aj naďalej, presušenú pôdu pocítia aj pestovatelia špeciálnej rastlinnej výroby – a to pri vysádzaní zemiakov a zeleniny. Tie potrebujú dostatok vlahy od prvého okamihu, ako prídu do zeme,“ upozorňuje SPPK.

Ilustračný obrázok, zdroj: SPPK

Zlepšenie neprichádza

„Aktuálna epizóda sucha trvá na Záhorí už 100 dní. Relatívne nasýtenie dosahuje na Záhorí najnižšie hodnoty v intervale 40 až 50 percent,“ dodal klimatológ SHMÚ Maroš Turňa.

Zlepšenia sa v najbližších dňoch podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu nedočkáme. Sucho by sa malo naďalej prehlbovať. To môže mať citeľný vplyv na nadchádzajúcu úrodu už tak počasím skúšaných poľnohospodárov.

„Pokiaľ je nedostatok vlahy dlhodobo citeľný, tak budú mať oziminy horšiu štartovaciu pozíciu na jar, keď im má práve vlaha zabezpečiť ideálne pokračovanie rastu rastlinky,“ pokračuje SPPK.

Problém však nehrozí len pre nedostatok zrážok, ale aj s miernou zimou bez výraznejších mrazov. Tie sú podľa Holéciovej pre pôdu a škodcov nutné: „Práve vďaka zimným mrazom vymrznú patogény v pôde a môže sa aj znížiť populácia spomínaných škodcov.“ Ako príklad uvádza SPPK minuloročný problém s premnoženými hrabošmi.

Ilustračný obrázok, zdroj: Naše Pole

Závlahy ako riešenie?

Posledné roky sú na rovnomerné zrážky skôr skúpe a suché letá sa stávajú normou. Potvrdzuje to aj hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: „Tento vývoj počasia potvrdzuje slová pestovateľov, že bez funkčných závlahových systémov niektoré plodiny už ani nebudeme môcť dopestovať.“

Výkyvy počasia môžeme porovnať s minulým rokom, keď bolo vyše 23-tisíc hektárov pôdy pod vodou. „V oblastiach, kde teplota klesla pod bod mrazu, sa ľudia na poliach aj korčuľovali. Dnes, o rok neskôr, naopak pociťujeme výrazné sucho,“ pokračuje.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na územie Slovenska spadne počas roka priemerne 743 milimetrov zrážok. Vyše tretina z tohto objemu však odtečie. „Rozloženie zrážok je z roka na rok nerovnomernejšie a po výdatnejších dažďoch voda jednoducho zbytočne odteká preč z našej krajiny.“

Poľnohospodári preto podľa Holéciovej v krátkom čase už niekoľkýkrát volajú po efektívnom zadržiavaní vody v krajine na zavlažovanie plodín. „Aktuálny Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky do roku 2027 počíta s investíciami do závlah a vodozádržných opatrení vo výške 38 miliónov eur,“ dáva do pozornosti. 

Ako príklad uvádzajú pestovanie cukrovej repy, ktorá je na Slovensku na približne 22 500 hektároch. Pod závlahou je len desatina plochy.

„Z hľadiska dostupnosti vodného zdroja by bolo ideálne, keby sme zavlažovali repu aspoň na výmere 6000 hektárov,“ uzatvára hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, keď pestovatelia považujú za nevyhnutné vyhlásiť v tomto roku otvorenú výzvu na rekonštrukcie a modernizácie existujúcej závlahovej infraštruktúry.

Ilustračný obrázok