Vláda na utorkovom mimoriadnom zasadnutí vyhlásila mimoriadnu situáciu. Od konca víkendu platila pre okres Dunajská streda, od utorka sa však rozšírila už na celé územie až do odvolania. Prvé prípady slintačky a krívačky zaznamenalo Slovensko minulý týždeň po viac ako polstoročí.

„Nakoľko choroba môže predstavovať vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat, je nevyhnutné zabrániť jej šíreniu a ochrániť chovy,“ uvádza hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Zákaz medzinárodnej prepravy
Na Slovensku sa šíri slintačka a krívačka. Choroba postihuje hospodárske zvieratá a podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je infekčnejšie ako africký mor ošípaných.
„Momentálne čelíme jednej z najnebezpečnejších nákaz zvierat. Len finančne zastabilizovaný potravinársky priemysel môže jednoduchšie zvládnuť riziká súvisiace s výrobou potravín a zabezpečením dostatku surovín na ich produkciu,“ hovorí Únia potravinárov Slovenska.
So zavlečením choroby na Slovensko sa podľa ministerstva pôdohospodárstva zakazuje premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a ďalších párnokopytníkov. Úplne vylúčená je medzinárodná preprava zvierat.
Až do odvolania sú uzavreté aj zoologické záhrady a cirkusy so zvieratami. Povinná je aj dezinfekcia osôb a vozidiel, ktoré boli použité na prepravu zvierat.
„Je to akútne vysoko nákazlivé vírusové ochorenie párnokopytníkov charakterizované horúčkou, tvorbou typických pľuzgierov a aftov na sliznici ústnej dutiny, ale aj nozdrách a kopytách,“ pokračuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Vplyv na slovenskú ekonomiku
Dopady na slovenských poľnohospodárov budú podľa SPPK značné. S kompenzáciou však môže pomôcť štát ako aj Európska únia. Výška pomoci z únie sa nateraz zo slov ministra pôdohospodárstva Juraja Takáča odhadnúť nedajú.
„Okrem domácich zdrojov sa budeme uchádzať aj o európsku finančnú pomoc pre chovateľov. Možností je viacero,“ doplnil minister.
„V produkcii surového kravského mlieka máme za rok 2024 len 75-percentnú sebestačnosť, v syroch 60 percent, v mlieku a mliečnych výrobkoch 50 percent. Najnižšiu sebestačnosť máme v sektore ošípaných, kde vieme pre našu potrebu vyrobiť len tretinu bravčoviny,“ hovorí SPPK.
Situácia je podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory natoľko vážna, že apelujú aj na bežných spotrebiteľov, aby sa riadili pokynmi veterinárov.
„Slovensko aj Maďarsko majú podporu ostatných členských krajín EÚ, pričom tri krajiny už konkrétne pomohli – Česko, Maďarsko, Rakúsko. Členské krajiny budú postupovať v duchu únijnej legislatívy, ktorá im ukladá, aké opatrenia prijať, aby sa chránili pred touto nákazou,“ uzavrel minister pôdohospodárstva Juraj Takáč.