Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Fakultnej nemocnice AGEL Skalica zaviedlo do portfólia svojich operácii už v roku 2017 gynekologickú operáciu s názvom: Lateral laparoscopic pelvic organorum prolaps suspension sec. Dubuisson. Pri tejto operácii sa pacientkam počas laparoskopickej operácie zavedie do brušnej dutiny špeciálna sieťka, určená na korekciu poklesu maternice. Tento postup zabezpečuje dlhodobú stabilitu panvových orgánov a efektívne rieši problém poklesu maternice, poklesu vrcholu pošvy po odstránení maternice, ale aj pošvových stien v kombinácii s pošvovými plastikami. So zdanlivo neriešiteľným problémom pomohli v skalickej nemocnici už desiatkam žien.

Pokles maternice vzniká v dôsledku oslabenia panvového dna a podporných väzov, ktoré ju držia na svojom mieste. Tento stav môže byť spôsobený viacerými faktormi, vrátane opakovaných pôrodov, ťažkej fyzickej námahy, chronického kašľa, obezity či hormonálnych zmien spojených s menopauzou. Slabnutie svalov panvového dna vedie k tomu, že maternica klesá do pošvy, čo môže spôsobovať nepríjemné pocity tlaku a bolesti v podbrušku, problémy s močením či nepríjemný pocit pri chôdzi. Výrazne „vypadnutá“ maternica môže dokonca znemožniť normálne vymočenie a pri dlhodobom pretrvávaní tohto stavu môže dôjsť až k poškodeniu obličiek chronickým zápalom močových ciest.

„V našej nemocnici tento laparoskopický zákrok nie je žiadnou novinkou a vykonávame ho pravidelne už od roku 2017. Máme za sebou približne 150 týchto zákrokov, v rôznych kombináciách s odstránením maternice, alebo s pošvovými plastikami. Počas tejto operácie zavedieme pacientke do brušnej dutiny špeciálnu sieťku, ktorú prišijeme nevstrebateľnými stehmi buď na maternicu, alebo vrchol pošvy, ak  má pacientka maternicu odstránenú,“ informuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Peter Budinský.

Zákrok je vo väčšine prípadov kombinovaný. Je zložený z vaginálnej časti – kombinácia prednej a zadnej pošvovej plastiky a z laparoskopickej časti – naloženie a prišitie sieťky na krčok maternice, alebo vrchol pošvy. Pri poklese maternice väčšinou nejde o samostatný pokles maternice, ale často ide „ruka v ruke“ s poklesom pošvových stien. Najlepšie výsledky operácie, po mnohých skúsenostiach a úpravách operačného postupu, zaznamenávame pri kombinácii závesnej laparoskopickej operácie s plastikou pošvových stien.

„Výkon je pacientkami dobre tolerovaný. Vo veľkej väčšine prípadov majú pacientky po operácii len mierne bolesti. Po operácii pacientky prepúšťame na 2. – 3. pooperačný deň. Táto operácia je alternatívou ku komplikovanejším výkonom s porovnateľným alebo lepším výsledkom. Odpadáva pri ňom nutnosť preparácie hlboko uložených tkanív, čím sa minimalizuje operačné riziko pre pacientku a výkon sa stáva dostupnejší aj pre operatéra,“ vysvetľuje primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Peter Budinský.

Ako každý operačný výkon, aj táto operácia je spojená s možnými komplikáciami, avšak ich závažnosť a počet je nízky, porovnateľný s bežnými gynekologickými operáciami a neporovnateľne nižší než naloženie vaginálnych sieťok. „Práve pre vysoké percento komplikácií vaginálnych sieťok som hľadal jednoduchšie a bezpečnejšie riešenie. Toto riešenie priniesol svojou operáciou profesor Jean-Bernard Dubuisson zo Ženevy vo Švajčiarsku. Zákrok je na Slovensku ojedinelý, dlho sme boli jediné pracovisko, ktoré vykonávalo tento výkon. Vzhľadom na vykonané počty tohto typu závesnej operácie, nutnosti prekonať technické komplikácie výkonu a schopnosti riešiť vzniknuté komplikácie, je naše pracovisko na Slovensku výnimočné. Niekoľkoročná prax v tomto výkone nám umožnila prispôsobiť a optimalizovať ho tak, aby výsledný efekt bol čo najlepší,“ hovorí primár Budinský.

„Dovoľujem si vyzvať všetky ženy, ktoré sa hanbia, alebo boja, aby sa obrátili na svojho gynekológa, alebo priamo na nás. To, čo považujete za neriešiteľný problém sa riešiť dá. Výkon je vhodný zvlášť pre tie ženy, ktoré sú sexuálne aktívne a želajú si ponechanie maternice a zlepšenie sexuálneho života. Výkon sa dá sa aplikovať aj na skutočne významne poklesnutú až „vypadnutú“ maternicu,“ dodáva na záver MUDr. Peter Budinský.