V prvom jarnom mesiaci zaznamenalo Slovensko po dlhšom období intenzívnejšie dažde. Na niektorých miestach nepršalo aj niekoľko mesiacov. Zrážky tak pomohli znížiť intenzitu sucha. Meteorologické a pôdne sucho však aj napriek tomu pretrváva.

ilustračné foto 123rf.com

„Akékoľvek zrážky zmiernia sucho v krajine a uľahčia jarné práce na poliach a postupné vzchádzanie plodín,“ povedala pre Záhorí.sk hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Sucho na Slovensku pokračuje

Napriek dažďu, ktorý na naše územie v posledných týždňov spadol, sucho pretrváva. „V priebehu marca sa vyskytli na Záhorí zrážky zväčša v rozmedzí 30 – 40 milimetrov, pričom väčšina z nich spadla v týždni od 10. do 16.3.,“ hovorí klimatologička SHMÚ Lívia Labudová.

Údaje o meteorologickom suchu do 16. marca, zdroj: SHMÚ

Aj po intenzívnejších zrážkach sucho úplne nevymizlo. Potvrdzujú to aj údaje z portálu Intersucho. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu však nedávne zrážky zodpovedajú hodnotám dlhodobého normálu.

„Zároveň pomohli výraznejšie zmierniť meteorologické, aj pôdne sucho na Záhorí. Napriek tomu, však ani jeden zo spomínaných typov sucha nebol zatiaľ úplne ukončený,“ pokračuje klimatologička SHMÚ Lívia Labudová.

Intenizita sucha v 12. týždni, zdroj: Intersucho

Jarné práce zatiaľ mráz výraznejšie nezasiahol

V marci sa vyskytli noci, keď na častiach územia teplota výraznejšie klesla pod bod mrazu. Škody však pestovatelia podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory nehlásili.

„Pestovatelia pri ochladení intenzívne ochraňovali kvitnúce ovocné stromy. Išlo najmä o lokality medzi Trenčínom a Nitrou, v oblasti Piešťan. Zatiaľ nám pestovatelia škody v súvislosti s jarnými mrazmi nehlásili,“ pokračuje hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Výraznejšie sa môžu mrazy na vegetácii prejaviť v neskoršom období. „Máme pred sebou ešte niekoľko jarných týždňov, počas ktorých sa môže ochladiť,“ zdôrazňuje.

Poľnohospodárov tak okrem mrazov musia bojovať aj so suchom. „V rámci meteorologického sucha zaznamenávame aj naďalej suchšie podmienky a v rámci pôdneho sucha sa vyskytuje začínajúce až mierne sucho,“ podotýka klimatologička SHMÚ Lívia Labudová.

Jarné práce by to však ovplyvniť nemalo. Tie sa opäť podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory začali skôr: „Nejde o dramatické posuny. Ale meniaca sa klíma prináša aj takéto dôsledky v podobe skorších jarných prác na poliach.“

Posun však eviduje Slovenský hydrometeorologický ústav, keď kvitnutie ovocných druhov začalo minulý rok o jeden až tri týždne skôr oproti normálu medzi rokmi 1991 až 2020. Dôvodom bola extrémne teplá jar, najmä jej prvá polovica.

Ilustračný obrázok, zdroj: BSK