Zatiaľ posledné piate ohnisko nákazy na Slovensku sa potvrdilo koncom minulého týždňa. Na farme v Plaveckom Štvrtku chovali približne 3 500 kráv. Odborníci vyzývajú na obozretnosť a zároveň poukazujú na to, že konzumácia slovenského mlieka je bezpečná.

„Slovenské mlieko a mliečne výrobky dodávané do obchodnej siete sú bezpečné, spĺňajú vysoké štandardy kvality a zdravotnej nezávadnosti, a všetci ich môžeme konzumovať bez obáv,“ uvádzajú prvovýrobcovia a spracovatelia.
Mliekari apelujú na dodržiavanie opatrení
Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka, ako aj Slovenský mliekarenský zväz vyjadreniami apelujú na dodržiavanie nariadení a opatrení zo strany štátu. Ide o dezinfekciu priestorov, vozidiel, obuvi aj obmedzenie návštev a vjazdov na farmy.
„Sme si vedomí, že to vyžaduje obrovské nasadenie a finančnú záťaž pre farmárov, avšak dôsledné dodržiavanie týchto postupov je jediným spôsobom, ako minimalizovať riziko ďalšieho šírenia nákazy a zachovať plynulé fungovanie mliekarenského sektora na Slovensku,“ hovorí predseda SZPM Alexander Pastorek.
Podľa Pastoreka je však dôležité, aby opatrenia dodržiavali aj občania, ktorí by sa mali vyhnúť pohybu v blízkosti fariem a pasienkov.
„Vírus sa môže prenášať na podrážkach obuvi, kolesách bicyklov a automobilov, čím ohrozuje ďalšie chovy,“ pokračuje predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Výrobky prechádzajú pasterizáciou
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hovorí, že pre nákazu slintačkou a krívačkou príde Slovensko o približne 6 percent ročnej produkcie mlieka. Niektorí farmári však chovy už nemusia obnoviť.
Nedostatok mliečnych výrobkov podľa odborníkov nateraz nehrozí, pri potvrdení ďalších ohnísk by Slovensko mohlo mať už problém.
„Aktuálne sa pohybujeme na hranici zabezpečenia dostatku surového kravského mlieka pre slovenské spracovateľské podniky,“ upozorňuje predseda SZPM Alexander Pastorek.
Podľa prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu Mariána Šoltyho sú mlieko a mliečne výrobky bezpečné na konzumáciu.
„Všetko mlieko a mliečne výrobky, ktoré sa na Slovensku dostávajú do obchodnej siete prechádzajú procesom pasterizácie, ktorý prebieha za prísne kontrolovaných podmienok,“ podotýka.

Pri pasterizácii ide o tepelné ošetrenie mlieka pri teplote minimálne 72 °C počas 15 sekúnd, pričom sa pri tomto procese likvidujú všetky nežiaduce mikroorganizmy.
Na Slovensku sa ročne podľa mliekarov vyprodukuje viac ako 800 miliónov kilogramov mlieka. Aktuálna strata je na úrovni 54 miliónov kilogramov.
Situácia je podľa prezidenta SMZ Mariána Šoltyho vážna a hrozí problém so sebestačnosťou v produkcii mlieka a mliečnych výrobkov. „To by mohlo priniesť aj následky v podobe výpadkov slovenskej produkcie v obchodnej sieti, či nárast cien mliečnych výrobkov,“ dodáva.
- Od stredy začali s utrácaním 3500 kusov dobytka.
- Nivky vo Vojenskom obvode vybrali na pochovávanie dobytka.
- Od soboty (5.4.) dočasne uzavretú hraničný priechod Angern-Záhorská Ves.
- Platí zákaz vstupu do lesov.