V Bratislavskom kraji vlani evidovali osem prípadov kliešťovej encefalitídy a 258 prípadov lymskej boreliózy. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava o tom informoval na sociálnej sieti. V súvislosti so začínajúcou sa kliešťovou sezónou odporúča vyhýbať sa okrajom lesov, vysokým porastom tráv a kroviam. Pripomína tiež, že proti encefalitíde je možné dať sa zaočkovať.
„V roku 2024 bolo hlásených v našom kraji osem prípadov kliešťovej encefalitídy, z toho boli z iných oblastí Slovenska (Hriňová, Stará Voda, Turčianske Teplice) dovlečené tri prípady a jeden prípad bol importovaný z Francúzska,“ priblížil úrad. V roku 2023 bol zaznamenaný jeden prípad ochorenia. Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 15- až 19-ročných osôb. „Diagnóza bola potvrdená na základe klinického obrazu a pozitívneho laboratórneho vyšetrenia. Okrem prisatia kliešťa sa osoby nakazili aj konzumáciou žinčice,“ dodal RÚVZ.
Zároveň v minulom roku eviduje 258 prípadov lymskej boreliózy. Oproti roku 2023, keď bolo prípadov 180, ide o nárast chorobnosti o 41,6 percenta. Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava IV. „Z iných oblastí Slovenska bola lymská choroba dovlečená u 19 osôb a zo zahraničia boli importované dve ochorenia,“ priblížil úrad. Najvyššia vekovo-špecifická chorobnosť bola vo vekovej skupine 55- až 64-ročných osôb. „Osoby sa lymskou boreliózou nakazili cez prisatého kliešťa alebo uštipnutie hmyzom. Najviac ochorení bolo evidovaných v mesiaci júl,“ dodal.
Odborníci pripomínajú, že proti kliešťovej encefalitíde je na rozdiel od lymskej boreliózy možné dať sa zaočkovať. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. „Kompletné očkovanie chráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až 14 dní po podaní druhej dávky,“ ozrejmil RÚVZ.
V rámci prevencie radí v prírode nosiť oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela. Vhodnejší je podľa odborníkov svetlý odev, na ktorom je parazit viditeľnejší. Odporúča nosiť aj pokrývku hlavu a používať repelent. „Hneď po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo a osprchujte sa. Predídete tak možnému bodnutiu či zakliesneniu kliešťa a infikovaniu rany,“ dodal úrad.