Sledujeme situáciu s nákazou slintačky a krívačky na farme v Plaveckom Štvrtku. Začali s utrácaním 3500 ks dobytka, štát hľadá miesto pre telá a Rakúsko zvažuje uzavretie hranice.

Situáciu sledujeme a všetky nové informácie zverejňujeme formou minúty po minúte.
štvrtok 3.4.
15:30 → Rakúsko od soboty uzavrie niektoré menšie hraničné priechody so Slovenskom a Maďarskom. Priechod Moravský Svätý Ján – Hohenau an der March medzi nimi nie je. Obmedzenia majú trvať najbližšie týždne.
15:10 → Lokalita Nivky na území Vojenského obvodu na Záhorí bola vybraná ako ďalšia lokalita na pochovávanie usmrtených zvierat z chovu v Plaveckom Štvrtku, kde bol zistený výskyt slintačky a krívačky.
streda 2.4.
18:00 → Rakúsko z obáv pred šírením vysoko nákazlivej choroby slintačky a krívačky pripravuje uzatváranie malých hraničných priechodov v Moravskom Svätom Jáne a Záhorskej Vsi.
15:50 → Obec Veľké Leváre zverejnila na svojom webe informáciu, že štát údajne plánuje uložiť telá usmrteného hovädzieho dobytka z Plaveckého Štvrtka do jám vo vojenských lesoch medzi obcami Studienka a Veľké Leváre.
15:00 → „Slovenské mlieko a mliečne výrobky dodávané do obchodnej siete sú bezpečné, spĺňajú vysoké štandardy, bezpečné, spĺňajú vysoké štandardy kvality a zdravotnej nezávadnosti, a všetci ich môžeme konzumovať bez obáv,“ uvádzajú prvovýrobcovia a spracovatelia.
13:30 → V Plaveckom Štvrtku sa dnes začala likvidácia viac ako 3500 kusov dobytka, po tom, čo sa cez víkend potvrdil výskyt slintačky a krívačky. Miesto, kde budú telá zvierat zlikvidované, štát zatiaľ nešpecifikoval.

- Od stredy začali s utrácaním 3500 kusov dobytka.
- Nivky vo Vojenskom obvode vybrali na pochovávanie dobytka.
- Od soboty (5.4.) dočasne uzavretú hraničný priechod Angern-Záhorská Ves.
- Platí zákaz vstupu do lesov.
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie hospodárskych zvierat, ktoré má výrazné ekonomické dopady. Pre ľudí nie je nebezpečné a nepredstavuje riziko pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z neho, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa, je bezpečná. Odborníci odporúčajú nakupovať mlieko a mäso len od overených predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole.
- Choroba sa týka najmä kráv, ošípaných, oviec a kôz. Psy a mačky ju síce nedostanú, ale môžu vírus preniesť na srsti. Na ľudí sa prenáša len veľmi výnimočne – odporúča sa však dbať na hygienu a tepelné spracovanie živočíšnych produktov.
Zdroj správ: Redaktori Záhorí.sk, TASR