Kolabujúci kultúrny sektor aj slová o Európskej únii a podpore mladých. Na šiestom protestnom zhromaždení na Námestí u Severínka tento raz hovorili aj študenti, ktorých podľa ich slov trápi aktuálna politická situácia na Slovensku.

Občianske protesty boli v Malackách už po šiestykrát

Tretí mesiac protestov v Malackách pokračoval aj po Veľkej noci. Na pódiu vystúpili členovia občianskej iniciatívy Záhorie je Európa.

Okrem nich rečnili aj študenti, archeológ Pavol Jelínek, galerijná pedagogička Lucia Kotvanová, Roman Samotný z iniciatívy Inakosť, permakultúrna dizajnérka Marianna Piršelová a aktivista Erik Kliment z iniciatívy Chcem tu zostať.

Protestujúci: Slovensko patrí aj mladým

Témou tohto týždňového zhromaždenia bola najmä budúcnosť Slovenska. Viacerí z rečníkov však hovorili o potrebe podpory mladých ľudí a nevyhli sa ani aktuálnej politickej situácii.

„Slovensko patrí aj mladým,“ začala na úvode protestu Zuzana Bertová, ktorá vo svojom prejave spomenula aj boj za demokraciu a budúcnosť krajiny.

Podľa archeológa a kurátora Slovenského národného múzea Pavla Jelínka majú protesty význam aj napriek klesajúcej účasti význam. Spomenul aj aktuálnu tému ďalšej plagiátorskej diplomovej práce politikov. „Oni nám nemôžu zatvoriť ústa,“ dodal.

V Malackách vystúpili aj študenti z Piešťan Samuel Kolník a Daniel Dvorský, ktorý prirovnali aktuálne protesty k roku 1989. „Aj keď máme demokraciu, neznamená to, že máme vyhraté,“ spomenul Samuel, podľa ktorého je demokracia o každom z nás. „V demokracii vládneme my, ľudia, nie oni.“

Súčasnej vláde protestujúci vyčítali aj rýchle a veľké zmeny bez odbornej diskusie. „Táto krajina si zaslúži dobrú vládu a nie ziskuchtivých diletantov,“ hovorí Marianna Piršelová a spomína zákon o ochrane krajiny, ktorý bol menený už štyrikrát za krátke obdobie. „Masakrujeme medvede a strieľame vlky.“

Budúcnosť v Európe aj kolabujúca kultúra

„Záleží nám na budúcnosti krajiny, v ktorej žijeme,“ hovorí aktivista Erik Kliment. Jeho slová potvrdzuje aj študentka Liana Nováková, podľa ktorej je Európska únia priestor slobody, mieru a nekonečných možností, hoci nie je dokonalá. „Nechceme zatvorené hranice a strach. Ak teraz nič nepovieme, kto to povie za nás.“

O situácii v kultúre hovorila galerijná pedagogička Lucia Kotvanová, ktorá zo Slovenskej národnej galérie odišla 1. apríla. Výpovede boli podľa nej posledným spôsobom, ako upozorniť na situáciu. „Galéria kolabuje a odborníkov nahrádzajú upratovačky a ich príbuzní.“

V Malackách rečnil aj Roman Samotný, ktorý upozorňoval na klamstvá. „Je to vláda deštrukcie a arogancie, ktorá kašle na ďalšie generácie. Rozkladá inštitúcie jednu za druhou.“