Tri najvýznamnejšie združenia slovenských samospráv – Únia miest Slovenska (ÚMS), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) – upozorňujú, že aktuálna konsolidácia verejných financií nesmie prebiehať na úkor samospráv. Varujú, že ak by vláda presmerovala prostriedky pôvodne určené mestám, obciam a krajom na nové štátne priority, došlo by k vážnemu ohrozeniu kľúčových projektov v regiónoch. Zástupcovia žúp, miest a obcí v spoločnom vyhlásení reagujú na návrh strednodobého preskúmania politiky súdržnosti Európskej únie, ktorý pripravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

Jozef Viskupič, Foto: BSK

„Rešpektujeme výzvy, ktorým Európska únia čelí a bude čeliť v najbližších rokoch. Rozumieme aj potrebe a významu strednodobého preskúmania politiky súdržnosti. Považujeme však za nevyhnutné rešpektovať priority samospráv, ktoré dlhodobo pripravujú a ktorých realizácia je nevyhnutná pre ďalší rozvoj celej krajiny. Odmietame preto akýkoľvek presun týchto zdrojov a vyzývame predsedu vlády SR, aby sa zachovalo financovanie určené pre obce, mestá a kraje. Zároveň ho pozývame k otvorenému dialógu so samosprávami,“ vyhlásil Jozef Viskupič, predseda združenia samosprávnych krajov SK8.

Župani, primátori a starostovia vyzvali predsedu vlády SR, aby pri určovaní nových priorít štátu v rámci kohéznej politiky nesiahal na súčasné finančné zdroje určené pre samosprávy. Upozornili, že ide aj o flexibilitu vo výške približne 400 miliónov eur, ktorá je naviazaná na kľúčové projekty všetkých partnerov v území. „Sme si vedomí obáv MIRRI SR z nízkej miery čerpania týchto zdrojov, za ktorú však vo veľkej miere zodpovedá štát a náročná projektová príprava, keďže ide o kľúčové a komplikované projekty,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku samosprávnych krajov, miest a obcí.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba upozornil, že eurofondy predstavujú pre naše regióny nezastupiteľný zdroj rozvoja: „Bez týchto zdrojov nebude možné rozvíjať vybavenie škôl a školskej infraštruktúry, modernizovať odborné vzdelávanie a približovať ho praxi, budovať kvalitné a dostupné kapacity zariadení sociálnych služieb pre najodkázanejších obyvateľov. Rovnako však bude ohrozená výstavba vodovodov a kanalizácií, riešenie klimatickej zmeny v našich mestách a obciach, a v neposlednom rade nebude možná ani výstavba autobusových a železničných prestupných terminálov, trolejbusových a električkových tratí či cyklotrás.“

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik varoval pred vplyvmi na každodenný život občanov: „Naše mestá a obce riešia reálne problémy ľudí. Bez podpory z eurofondov nebudeme schopní zabezpečiť základné služby, ktoré si občania zaslúžia, ani sa postarať o infraštruktúru a jej rozvoj. Potreby a priority samospráv sa nemenia, menia sa priority na vyššej úrovni, a práve tieto neustále zmeny nám bránia efektívne plánovať a napredovať v rozvoji našich území.“

Zástupcovia samospráv deklarujú ochotu spolupracovať s vládou pri príprave reforiem a zmien politiky súdržnosti, pričom pripomínajú, že projekty pripravované v regiónoch majú dlhodobý charakter. „Mestá a obce potrebujú stabilné a predvídateľné prostredie pre svoj rozvoj. Ak nám budú v priebehu realizácie projektov meniť pravidlá a siahať na financie, vážne to ohrozí schopnosť samospráv zabezpečovať služby a budovať bezpečné, odolné a moderné mestá pre budúce generácie,“ dodal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.