Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici pripravila pri príležitosti 130. výročia narodenia významného slovenského maliara Júliusa Koreszku samostatnú výstavu jeho diel.

Vernisáž sa uskutoční v piatok 16. mája o 17:00 v priestoroch galérie na Sadovej ulici. Kurátorkou výstavy je Božena Juričková a hudobným hosťom vernisáže bude akordeonista Boris Lenko. Výstava potrvá do 29. júna.

Súčaťou otvorenia výstavy bude aj uvedenie novej publikácie „Július Koreszka – maliarske dielo v zbierkovom fonde ZGJM“, ktorá vznikla s podporou Fondu na podporu umenia.

Július Koreszka (1895 – 1958) sa narodil v obci Dojč, no väčšinu života prežil v Skalici. Jeho tvorba sa vyznačuje lyrickým, intímnym prístupom k zobrazovaniu krajiny severného Záhoria. Na rozdiel od svojich súbojov z generácie zakladateľov slovenského moderného maliarstva, ako bol napr. Martin Benka, sa nevydal cestou monumentalizmu, ale zameral sa na secesno-impresívnu maliarsku reč.

Koreszka bol komorným pozorovateľom krajiny, ktorá mu bola blízka nielen geografiou, ale aj srdcom. V jeho dielach sa zrkadlí poetická a harmonická interpretácia rodného kraja, ktorý zobrazoval s citlivou precíznosťou. Okrem krajinomalieb sa v neskoršom tvorivom období venoval aj zátišiam s loveckými, predmetovými a kvetinovými motívmi.

Najpočetnejším a najreprezentatívnejším súborom jeho diela disponuje práve Záhorská galéria Jána Mudrocha, ktorá spravuje 94 olejomalieb a 1570 kresieb. Väčšinu z nich galéria nadobudla z umelcovej pozostalosti začiatkom 70. rokov 20. storočia a odvtedy zbierku systematicky dopĺňa a odborně spracováva.

Výstava ponúka jedinečný pohľad do tvorby umelca, ktorý síce nikdy nepatril k hlavným predstaviteľom moderných avantgárd, no o to vážnejšie a citlivejšie reflektoval duch miesta, ktorému bol verne oddaný.