Výraznejšie sa meniace počasie zažívajú v posledných týždňoch poľnohospodári na Záhorí. Jarné práce v tejto lokalite sa blížia ku koncu. Meteorológovia však stále hovoria o výraznom pôdnom suchu, ktoré nezlepšili ani zrážky v uplynulých dňoch.

„Poľnohospodári čakajú na dážď aj počas nasledujúcich dní. Normálne vlahové podmienky sú len na troch percentách územia Slovenska,“ uvádza hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Na Záhorí s prácami končia
„Podľa aktuálneho monitoringu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory z celoslovenského hľadiska už stihli do pôdy vysiať 80 percent všetkých jarných obilnín, 76 percent slnečnice, 95 percent cukrovej repy a 56 percent všetkých olejnín,“ pokračuje.
V nižšie položených oblastiach sa tak jarné práce blížia ku koncu. Poľnohospodárom chýba zasiať alebo zasadiť ešte 13 percent plánovaných plodín, najmä vo vyššie položených regiónoch.
Podľa hovorkyne SPPK Jany Holéciovej pestovatelia pokročili najviac pri sejbe cukrovej repy, keď v nitrianskom, trnavskom a levickom regióne je vysiata na 100 percent. „S touto plodinou finišujú už aj poľnohospodári z oblasti Bratislavy, Malaciek, Pezinka alebo Senca.“

Sucho napriek dažďu pretrváva
Zrážky, ktoré v uplynulom období spadli na územie Slovenska deficit vlahy znížili. Napriek tomu eviduje Slovenský hydrometeorologický ústav na portály Intersucho v celom pôdnom profile na Záhorí nasýtenie 10 až 20 percent.

„V povrchovej vrstve je výrazné až extrémne sucho ojedinele na západe a severe Slovenska. V hlbšej vrstve je extrémne sucho najmä na severovýchode Slovenska, na Orave, Považí, Turci, Hornej Nitre a lokálne aj v Malých Karpatoch a na Záhorí,“ uvádza portál Intersucho.
Podľa Jany Holéciovej pestovatelia stihli zasiať a zasadiť už väčšinu plodín, ktoré potrebujú zrážky. „Vodu budú plodiny potrebovať aj potom, ako sa skončí toto prechodné ochladenie sprevádzané zrážkami.“

Výkyvy možno badať aj v teplotách, keď skončil apríl ako normálny až nadnormálne teplý, hovorí SHMÚ. V Kuchyni zaznamenali meteorológovia priemernú mesačnú teplotu 12,1 °C, čo je na apríl o 1,4 °C viac ako je dlhodobý priemer. Podobne bola na tom aj Senica a dalšie lokality na Záhorí.
Pod dlhodobým normálom skončilo Záhorie v prípade mesačného úhrnu zrážok, keď ich Kuchyni spadlo 60,9 percenta a v Senici 58 percent z priemeru rokov 1991 až 2020. Ešte horšie na tom boli stanice v Bratislave, kde sa úhrn zrážok pohyboval na úrovni 30,1 až 42,6 percenta.
Značný nedostatok zrážok tak sťažuje prácu poľnohospodárom, ktorí sú odkázaní na vlastné vodné zdroje.
„Pestovatelia, ktorí majú napojenie na fungujúce závlahové sústavy, priebežne, podľa vývoja počasia, vzchádzajúce plodiny zavlažujú,“ uzavrela hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.