Desiatky malých zón v IDS BK zaniknú. Zmena čaká cestovné lístky, kde dochádza k úprave cien, ktorá zohľadňuje novú reformu, infláciu aj vyššiu DPH. Platba bankomatovou kartou bude po novom stáť rovnako ako elektronické lístky.

Z doterajších 56 menších tarifných zón vznikne 19 veľkých. Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji argumentuje odstránením problémov a férovejšou cenou, keď sa obce zjednotia do väčších zón.
Základný 30-minútový cestovný lístok zdražie približne o 10 percent z 1,10 na 1,20 eura. Cena žiackych predplatných cestovných lístkov zostáva neznemená, s výnimkou regionálnych zón.
Zmena po rokoch
Súčasné tarifné zóny platia od júla 2021, kedy naposledy prišlo k ich úprave rozšírením o ďalšie oblasti. K spájaniu zón však po prvýkrát prichádza až teraz, keď sa od júna ich počet drasticky zníži.
V Bratislave zostávajú zóny 100 a 101 a vzniká veľká regionálna zóna 111, ktorá zahŕňa priľahlé obce pri hlavnom meste, ale aj Pezinok. Do vzdialenejších oblastí tak bude podľa IDS BK potrebný lístok s menším počtom tarifných zón.
Zmena okrem regiónov nastane aj v hlavnom meste, keď sa zóna 100 bude rátať už ako jedna tarifná zóna, kým doteraz ako dve. „Cestu do Bratislavy z prvej regionálnej zóny teda po novom pokryje 3 zónový cestovný lístok s časovou platnosťou 90 minút, miesto 4 zónového cestovného lístka,“ uvádza web IDS BK.
K úprave dochádza aj pri časovej platnosti jednorazových lístkov. „Bez zmeny ostáva tarifné vybavenie. V regionálnej autobusovej a železničnej doprave si stačí vypýtať cestovný lístok do cieľa vašej cesty bez potreby znalosti čísla zóny,“ pokračuje.

Platba kartou bude rovnocenná
Predplatné cestovné lístky, električenky, so starými zónami budú platiť do konca ich platnosti. „Staré papierové lístky budú platiť 3 mesiace, teda do konca augusta 2025,“ ubezpečuje Integrovaný dopravný systém. Nákup predplatných lístkov s novými zónami bude možný od 1. júna.
„Nový cenník zohľadňuje nielen samotnú reformu, ale aj infláciu za rok 2024, polovicu roka 2023 a zvýšenie DPH o 3 percentá,“ argumentuje organizátor verejnej dopravy.
Úpravu čaká aj službu Kartuj, ktorá sa mení na Tapni sa, kde si cestujúci môžu kúpiť lístok priamo vo vozidle bankomatovou kartou, mobilom či hodinkami.

Kým doteraz pri tejto službe platil osobitný cenník, od júna sa zjednotí s bežnými lístkami. „Cena za cestovanie bude rovnaká ako pri elektronických lístkoch zakúpených cez mobilnú aplikáciu alebo bezkontaktnú čipovú kartu,“ uvádza sa na webe.
Od júna nemusia cestujúci pri prestupoch opätovne priložiť kartu vo vozidle. Na výber bude po novom aj lístok s dlhšou platnosťou. Novinkou bude možnosť zakúpenia zľavneného cestovného lístka kartou aj dokúpenia pre spolucestujúcich.
„Denný strop na cestovanie bude vo výške 24-hodinového základného alebo zľavneného lístka,“ uzatvára Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji.

Kompletné zmeny nájdu cestujúci na webe IDS BK.