Jeden superfond namiesto viacerých. To bola téma utorkových protestov pred sídlom Európskej komisie. Dôvodom sú možné zmeny v spôsobe financovania poľnohospodárstva. Do Bruselu prišli okrem európskych štátov aj zástupcovia SPPK.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu so zástupcami poľnohospodárskych organizácií z viac ako 20-tich členských krajín EÚ vyzvala Európsku komisiu na dialóg a na rešpektovanie odborných stanovísk európskych poľnohospodárov,“ uviedla hovorkyňa Jana Holéciová.
Do úvahy pripadá zmena financovania
Navrhovaný rozpočet Európskej únie na roky 2028 až 2034 má priniesť úpravu finančných prostriedkov v oblasti poľnohospodárstva. Podľa návrhu Európskej komisie by mali samotné krajiny rozhodovať, koľko peňazí dajú na jednotlivé politiky. Menšie štáty tak môžu byť oproti väčším znevýhodnené.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa po dnešných protestoch vyjadrila, že do Bruselu prišlo približne 200 poľnohospodárov z celej EÚ „Rečníci na tribúne, ktorú tvoril traktor s vlečkou, vyjadrili zásadný nesúhlas s návrhmi Európskej komisie o možných úpravách európskeho rozpočtu v oblasti poľnohospodárstva.“
To môže mať dopad aj na samotných občanov, keď by sa zmenou a znížením rozpočtu vyvíjal na firmy finančný tlak. Okrem toho by to podľa SPPK znížilo konkurencieschopnosť potravín z tretích krajín.
„Prichádza obdobie, kedy musíme pre dobro veci zintenzívniť dialóg s európskymi politikmi. Veríme, že Komisia vypočuje naše silné odborné a prospotrebiteľsky orientované argumenty, fondy nebude zlučovať a naopak, pripraví silný a stabilný rozpočet pre poľnohospodárov,“ povedal predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Poľnohospodári: Na jeseň môže prísť k ďalším protestom
Súčasťou protestu bol aj symbolický domček z karát, ktorý podľa SPPK vyjadroval stabilitu výroby potravín v Európskej únii. Ten bol organizátormi zvalený na poludnie, čo malo podľa nich symbolizovať pád európskych agrárnych podpôr.
„Budeme v tom spolupracovať aj s európskou organizáciou COPA COGECA a ďalšími európskymi poľnohospodármi. Už zajtra máme napríklad rokovanie s českými agrárnymi samosprávami, kde budeme názorovo a odborne posúvať náš prezentovaný cieľ,“ pokračuje Andrej Gajdoš.

Komora zároveň nevylúčila, že ak nepríde k zmenám, na jeseň môže prísť k masívnejším protestom aj v iných členských krajinách.
„Cieľom akcie je nanovo otvoriť dialóg so zástupcami Európskej komisie a Európskeho parlamentu a presadiť silný samostatný rozpočet pre európskych výrobcov potravín, navyše upravený aj o mieru inflácie,“ dodala hovorkyňa Slovenskej poľnospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
