Rakúsko od stredy otvára menšie hraničné priechody, premávať tak opätovne začne aj kompa na Záhorí medzi Záhorskou Vsou a Angernom. Obmedzenia však budú v čiastočnej forme pokračovať aj v ďalších dňoch.

Spolková krajina Burgenland opäť otvorí menšie hraničné priechody so Slovenskom a Maďarskom. Stane sa tak po týždňoch od ich zatvorenia začiatkom apríla. Prísnejší režim už zrušila aj Česká republika.
Hraničné kontroly budú aj v nasledujúcich dňoch
Štátna veterinárna správa Českej republiky zrušila mimoriadne opatrenia už v nedeľu 18. mája. Stalo sa tak po rokovaniach spoločne s Maďarskom a Európskou komisiou. Ide o opätovné prevážanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ďalších hospodárskych zvierat. Ruší sa aj zákaz premiestňovať seno a živočíšne produkty.
Obmedzenia však podľa slovenskej Štátnej veterinárnej a potravinovej správy budú pokračovať. Podľa vyjadrenia ide o kontrolu zásielok vnímavých zvierat či živočíšnych produktov.
V platnosti zostávajú aj hraničné kontroly vozidiel nad 3,5 tony. Vodiči však už nebudú musieť prechádzať cez dezinfekčné brány, ktoré budú v nasledujúcich dňoch z hraničných priechodov demontované.
„Ochranné opatrenia prijaté po vypuknutí slintačky a krívačky v Maďarsku a na Slovensku doteraz úspešne zabránili šíreniu vírusu do Rakúska“ uvádza spolková krajina Burgenland na svojom webe.


V premávke bude opäť kompa
K opätovnému otvoreniu hraničného priechodu príde aj medzi Záhorskou Vsou a Angernom, kde preváža obyvateľov kompa. Tá na webe potvrdila, že začne po skončení obmedzení obnoví prevádzku.
Veterinárne hraničné kontroly a zákaz dovozu živých zvierat a niektorých produktov budú zo zóny osobitného režimu v Maďarsku do Rakúska pokračovať do piatka 30. mája.
„Žiadam všetkých občanov, aby naďalej dodržiavali zákaz dovozu mäsa a určitých potravín. Je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia aj v našich podnikoch, aby sa zabránilo prenosu aj v nasledujúcich týždňoch,“ uviedla námestníčka krajského hajtmana Anja Haider-Wallner.
Situáciu ohľadom slintačky a krívačky aj naďalej sleduje Štátna veterinárna správa Českej republiky. „V prípade akéhokoľvek zhoršenia budeme okamžite reagovať, ako doteraz. Naďalej zachovávame v platnosti monitoring zameraný na mlieko a zver v prihraničných oblastiach,“ povedal ústredný riaditeľ Zbyněk Semerád.
Práve testovanie mlieka dokázalo odhaliť nákazu skôr než sa prejavila na zvery. „Do 15. mája bolo odobratých celkovo 815 vzoriek mlieka, z toho bolo na slintačku a krívačku vyšetrených 715 z nich a všetky negatívne,“ dodal. Išlo najmä o Juhomoravský, Zlínsky a Moravsko-sliezsky kraj, ktoré hraničia so Slovenskom.
