Osobné vlaky boli v časti trasy nahradené autobusovou dopravou či odrieknuté v celom úseku. Medzištátne rýchliky premávali odklonom cez Trnavu a Galantu. Kolaps ochromil kľúčovú železničnú trať hneď na niekoľko hodín. Podobné situácie sa v poslednom čase začínajú opakovať.

„Uvedená udalosť z dnešného dňa, kedy došlo k poruche trakčného vedenia v úseku Zohor – Devínska Nová Ves, je aktuálne predmetom vyšetrovania,“ uviedol pre Záhorí.sk odbor komunikácie ZSSK.
Trakčné vedenie poškodil vlak
„Od 8:35 hod. bola prerušená doprava v úseku Zohor – Devínska Nová Ves na 1. traťovej koľaji (na 2. traťovej koľaji prebieha plánovaná výluka) z dôvodu poškodenia trakčného vedenia prechádzajúcim osobným vlakom,“ informovala Záhorí.sk hovorkyňa ŽSR Petra Lániková.
Vlaky na železničnej trati z Bratislavy do Kútov nepremávali štyri hodiny. Medzištátne rýchliky boli odklonené cez Trnavu a Galantu. Osobné vlaky štátny dopravca odriekal a v časti trasy nahrádzal autobusovou dopravou.
Z jedného vlaku museli cestujúci navyše vystupovať priamo do poľa. „Cestujúci boli z vlaku bezpečne evakuovaní pod dohľadom a za asistencie vlakového personálu s maximálnym ohľadom na terénne podmienky a ich bezpečnosť. Na ďalšiu cestu využili individuálnu dopravu,“ spresnila ZSSK.
K obnoveniu premávky prišlo podľa informácií štátneho dopravcu krátko po pol jednej. Osobné vlaky aj po tomto čase naďalej meškali desiatky minút a v podvečerných hodinách sa odriekanie prejavilo aj na linke Bratislava – Trnava, kam vlaky z Kútov a Malaciek pokračujú.

Meškanie štandardom
Na trati z Bratislavy do Kútov platí výlukový cestovný poriadok. Dôvodom je modernizácia trate na rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. Upravené sú tak jazdné doby vlakov, keď je cieľom minimalizovanie meškania a zahlcovania jednokoľajnej trate.
V posledných týždňoch je však štandardom pravidelné meškanie osobných vlakov. „V dôsledku výluky jednej z koľají v úsekoch Bratislava-Lamač – Zohor – Malacky a Kúty – štátna hranica dochádza k výraznému zníženiu priepustnosti trate,“ hovorí odbor komunikácie ZSSK.
V tomto prípade sa tak podľa štátneho dopravcu pri oneskorení niektorého z vlakov uplatňuje štandardné pravidlo prednosti. „Diaľkové vlaky (napríklad EC) majú prednosť pred regionálnymi (napríklad Os, REX), čo môže spôsobiť sekundárne meškania osobných vlakov.“
Meškanie okrem pravidla prednosti spôsobujú aj modernizačné práce v stanici Zohor, ako aj v medzistaničnom úseku po Devínsku Novú Ves, kde je znížená rýchlosť. Poruchy či dokonca strhnutie časti trakčného vedenia sa však v tomto úseku v poslednom čase opakujú.
„Situáciu aktívne sledujeme a v spolupráci so ŽSR hľadáme riešenia, ktoré by zmiernili negatívny dopad na plynulosť a dochvíľnosť vlakovej dopravy,“ uzavrel odbor komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko.
