Nedostatok zrážok a teplé počasie pokračovalo aj na prelome mesiacov. Deficit vlahy sa už začína výraznejšie prejavovať na poliach. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hovorí o kritickej situácii.

Pole bez závlah v okrese Nové Zámky (zdroj: SPPK)

„Problémom začína byť aj pokles podzemnej vody. Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora (RPPK) Bratislava hlási znížený počet odnoží a tým aj zníženú úrodu u jačmeňa ozimného, aj jačmeňa jarného,“ uviedlo SHMÚ.

Úrodu sa snažia zachrániť závlahami

Dlhodobo absentujúce zrážky komplikujú tohtoročnú sezónu. Poľnohospodári podľa SPPK v súčasnosti zavlažujú všetkým, čím vedia a môžu. Ide o kruhové, pásové či kvapkové závlahy.

„Teraz je najväčší problém slniečko, nestíhame zavlažovať. Závlahy sú veľká výzva, musíme zväčšovať a rozširovať nové potrubia a systémy na to, aby sme vodu dostali na polia,“ povedal hlavný agronóm Zelinárskej organizácie výrobcov, družstvo Marek Mačaj.

Rast plodín však okrem deficitu zrážok komplikujú aj vysoké teploty. Príkladom sú zemiaky. „Pre rast zemiakov je ideálna teplota do 25 °C. Pri vyššej teplote prestáva zemiak rásť, prejavuje sa to na kvalite aj na kvantite a z toho dôvodu je naozaj potrebné porast vyslovene schladzovať,“ hovorí predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast.

Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je vzhľadom aj na priebeh počasia od minuloročnej jesene stav obilnín uspokojivý.

Problém s nedostatkom vlahy je vidieť aj na ovocí. „Rastliny majú slabý rast, čo negatívne ovplyvňuje budúcu úrodu. Pozorovateľné je aj vädnutie mladých ovocných stromov – slivky, broskyne, marhule a slabo vyvinuté malé plody a usychanie trvale trávnatých plôch,“ spresňuje SHMÚ.

Praskliny sa po suchu vytvorili aj v okrese Hlohovec (zdroj: SPPK)

Extrémne výkyvy sa stávajú štandardom

„Veľmi suché podmienky pretrvávajú pomerne dlho s krátkymi periódami s výskytom atmosférických zrážok. Prejavy sucha, ktoré zaznamenávame na lesných drevinách pritom nastupujú neskôr v porovnaní s poľnohospodárskymi plodinami,“ pokračuje hydrometeorologický ústav.

Prieduchy v listoch sú tak dlhodobo uzavreté, čoho výsledkom je predčasné padanie listov. Stromy to podľa SHMÚ výrazne oslabuje, keď sú zároveň náchylnejšie na napadnutie sekundárnymi škodcami.

„Dôležité je, aby široká verejnosť počas letných mesiacov zvýšila opatrnosť pri manipulácii s ohňom v blízkosti poľnohospodárskych porastov, aby sa predišlo vzniku požiarov a iným nepriaznivým situáciám,“ povedala riaditeľka RPPK Levice Barbora Tkácziková.

Komplikácie spôsobili poľnohospodárom aj búrky s intenzívnym dažďom, najmä na strednom a východnom Slovensku. Silné búrky tam poničili úrodu, keď na viacerých miestach vybilo zrno z klasov obilia.

„Tieto negatívne dôsledky sucha, ktoré zaznamenávame aj tomto roku pritom nie sú pre Slovensko s takouto častosťou výskytu štandardné. Vyskytli sa opakovane, aj v predchádzajúcich rokoch 2022, 2023 a 2024,“ podotkol Slovenský hydrometeorologický ústav.

Ilustračný obrázok (zdroj: SPPK)