Zmena prostredia, iné jedlá, iná voda – a nepríjemnosti sú na svete. Hnačka je častým spoločníkom rodinných dovoleniek, no kým u dospelých ju často zvládneme bez väčších problémov, u detí môže spôsobiť vážne komplikácie, najmä v súvislosti s rýchlou dehydratáciou. Ako v takýchto prípadoch správne reagovať, vysvetľuje hlavný inštruktor prvej pomoci a záchranár AGEL Merea Miroslav Nagy.

ilustračné foto Envato Elements / LightFieldStudios

„Hnačka ako taká nie je život ohrozujúci stav. Je to prirodzený obranný mechanizmus organizmu, ktorý sa snaží čo najrýchlejšie zbaviť látky, ktorá mu nevyhovuje. Môže ísť o diétu, neznámu baktériu v jedle alebo len o nevhodne zvolený nápoj. Problém však nastáva vtedy, keď sa k hnačke pridá výrazné zvracanie alebo horúčka a dieťa prestane prijímať tekutiny. Vtedy je namieste spozornieť,“ vysvetľuje Miroslav Nagy, záchranár a hlavný inštruktor prvej pomoci v AGEL Merea.

Podľa neho je najväčším nepriateľom pri takýchto ťažkostiach čas. Dehydratácia totiž u detí nastupuje oveľa rýchlejšie ako u dospelých a môže viesť až k šokovému stavu. Dieťa je malátne, má suché pery, tmavý moč alebo prestáva močiť úplne. Vtedy treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Prevencia je základ. Na dovolenke je dôležité piť len vodu z overených zdrojov a vyhýbať sa nápojom s ľadom, pokiaľ nie ste istí jeho pôvodom. Zvlášť v exotických alebo orientálnych krajinách sa neodporúča piť vodu z kohútika. U detí môže hnačku spôsobiť aj jednoduchá diétna chyba alebo nepoznaná potravinová alergia. Prvou pomocou pri ľahších tráviacich problémoch môžu byť banány, ktoré prirodzene spevňujú stolicu, alebo bežne dostupné lieky na hnačku – tie však treba mať predpísané lekárom ešte pred cestou.

„Zápcha je častým opakom hnačky. Môže sa objaviť v strese, po dlhom cestovaní alebo pri zmene režimu. Rodičia by mali dbať na dostatok vlákniny, pohybu a prípadne použiť prírodné prostriedky – ako sú sušené slivky, ktoré majú jemne preháňavý účinok,“ dodáva Nagy.

Ak sa hnačka či zápcha nezlepšuje do niekoľkých dní, alebo sa pridružia ďalšie príznaky ako malátnosť, bolesti brucha, zvracanie, horúčka alebo strata vedomia, neváhajte kontaktovať lekára alebo priamo záchrannú službu. Včasná reakcia môže zabrániť zbytočným komplikáciám.

„Ak máte pochybnosti, pokojne sa poraďte. Radšej volať zbytočne ako neskoro. Platí to rovnako doma ako aj na dovolenke,“ uzatvára Miroslav Nagy.


Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.