Protestné pochody sa symbolicky konali v deň zverejnenia návrhu nového rozpočtu Európskej únie na roky 2028 až 2034. Ten počíta s celkovou sumou až dva bilióny eur. Na poľnohospodárstvo má však ísť výrazne menej peňazí.

Protestný pochod aj slovenských poľnohospodárov v Bruseli k návrhu nového rozpočtu EÚ (zdroj: SPPK)

„V čase globálnych, klimatických a legislatívnych zmien vrátane bezpečnostných hrozieb zásadne odmietame také zásahy do financovania európskeho poľnohospodárstva, ktoré ohrozia potravinovú bezpečnosť Európskej únie,“ uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora.

Menej o vyše 20 percent

Komora hovorí o protestnom pochode v Bruseli ako o symbolickom. „Európski poľnohospodári vrátane SPPK jednohlasne odmietajú zmeny, ktoré oznámil komisár EK pre poľnohospodárstva Christophe Hansen,“ povedala hovorkyňa Jana Holéciová.

Návrh nového rozpočtu počíta s výraznejším okresaním podpory agrosektora. V súčasnom je v tomto sektore vyčlenených vyše 386 miliárd eur. Budúci ráta s finančnými prostriedkami vo výške 300 miliárd eur.

„Vzhľadom k tomu, že inflácia a ďalšie náklady predstavujú nárast výdavkov pre poľnohospodárov vo výške 30 až 35 percent a zároveň rozpočet má byť znížený o viac ako 20 percent, celkovo sektor môže prísť o viac ako polovicu financií,“ povedal predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Zmeny zásadne ohrozia potravinovú bezpečnosť únie, hovorí komora, ktorá chce vyhodnotiť všetky možné dopady oznámených zmien na výrobu slovenských potravín.

„Navrhované stropovanie platieb bez započítania mzdových nákladov alebo degresivita začínajúca už pri 20-tisícoch eur je niečo, čo zásadne postihne slovenské poľnohospodárstvo,“ spresňuje Andrej Gajdoš.

Protestný pochod v Bruseli bol aj so slovenskými poľnohospodármi (zdroj: SPPK)

Dva bilióny eur

Hoci je navrhovaný rozpočet až o 0,8 bilióna eur vyšší ako ten súčasný, na podporu poľnohospodárov pôjde zlomok sumy. Európska únia však hovorí o zjednodušení a väčšej flexibilite.

„Národné a regionálne plány partnerstva budú podporovať spoločnú poľnohospodársku politiku, pričom sa zachová úloha poľnohospodárov a vidieckych oblastí v centre budúceho rozpočtu EÚ,“ uviedla Európska komisia.

Okrem plánovaného integrovanejšieho prístupu sa hovorí o podpore po krízach, ako aj naďalej zabezpečenej podpore pre poľnohospodárov. „Vrátane platieb na plochu, viazanej podpory príjmu, investícií, podpory pre malých a mladých poľnohospodárov a stimulov pre agroenvironmentálne opatrenia,“ píše sa v stanovisku.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora bude preto v najbližších mesiacoch intenzívne komunikovať túto tému a diskutovať o možných riešeniach na domácej a aj európskej pôde. Podľa názorov protestujúcich poľnohospodárov nás čaká horúca jeseň,“ uzavrela hovorkyňa Jana Holéciová.

Pôvodne sa v návrhu uvažovalo aj so zlúčením rozpočtu pre poľnohospodárstvo s ďalším sektorom. Podľa zverejnených informácií by k tomu nakoniec dôjsť nemalo.


Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.