Aj na chate si zaslúžite pokojný spánok – bez prievanu, vlhkosti či zadrhávajúcich sa okien. Ako na to?

foto freepik.com

Pobyt na chate v obklopení prírody je pre mnohých z nás synonymom pokoja, oddychu a úniku od rušných ulíc mesta. No aby sme si tieto chvíle oddychu mohli užívať naplno, je dôležité, aby všetko fungovalo tak, ako má. A to vrátane plastových okien. Pretože práve okná sú jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý rozhoduje o komforte interiéru. Rozhodujú o tom, či vám v noci nebude prefukovať, či sa budete cítiť bezpečne alebo či vás neprekvapí nepríjemná zima či vlhkosť. 

Plastové okná sú síce známe svojou odolnosťou a nízkymi nárokmi na údržbu. No najmä v prostredí hôr a lesov sú vystavované väčšiemu zaťaženiu. Ide napríklad o silný vietor, zvýšenú vlhkosť, ale aj výkyvy teplôt. Aj keď je plast relatívne odolným materiálom, stále do istej miery podlieha týmto poveternostným vplyvom. Časom a keď sa zanedbá servis okien, sa na nich môžu vyskytnúť nedostatky a poškodenia, ktoré si budú vyžadovať svoju pozornosť a tiež investíciu do opravy. 

Aby sa zachovala správna funkčnosť, odolnosť a trvácnosť okien, riešením je pravidelná starostlivosť, ktorá zahŕňa kontrolu, servis a správne nastavenie plastových okien. To sú dôležité komponenty, ktoré sú kľúčové pre zachovanie komfortu, ale aj bezpečnosti na chate. Nejde o nič zložité. Stačí sa obrátiť na skúsených odborníkov, akých nájdete napríklad aj v tíme prowiss.sk. 

Prečo je nastavenie plastových okien potrebné?

Plastové okná sú navrhnuté tak, aby vydržali dlhé roky bez väčších problémov. Aj napriek tomu však nie sú úplne bezúdržbové. Najmä ak sú vystavené častým zmenám teplôt, vlhkosti, silnému vetru či nešetrnému používaniu. Časom môže dôjsť k jemnému posunu krídla, zníženiu ich tesniacich funkcií alebo problémom s pohyblivými časťami. 

V horskom alebo lesnom prostredí, kde sú chaty často vystavené náročnejším podmienkam, je pravidelné nastavenie plastových okien a ich servis nevyhnutnosťou.

Čo všetko môže správne nastavenie plastových okien pomôcť zabezpečiť?

Správne nastavenie plastových okien zabezpečí, že do interiéru nebude prenikať chlad, prievan ani vlhkosť. A to je pri chate v prírode obzvlášť dôležité. Okrem toho pomôže tiež predĺžiť životnosť okien aj ich kovania, pretože sa budú menej opotrebúvať. Nastavenie tiež zlepší celkovú funkčnosť okien. Budú sa bude ľahšie otvárať a zatvárať bez zadrhávania alebo trenia. V neposlednom rade ide aj o prevenciu pred vznikom plesní v interiéri chaty či zatuchnutého vzduchu, ktoré sa môžu objaviť, ak okná netesnia a do interiéru sa dostáva vlhkosť.

Chata ako špecifické prostredie – prečo by ste nemali odkladať servis okien?

Chata v prírode má svoje čaro, ale aj svoje špecifiká. Okná na takejto stavbe sú vystavené omnoho väčšiemu zaťaženiu než bežne používané okná v mestských bytoch. Vlhkosť, vietor, výkyvy teplôt, mráz či dlhšie obdobia, keď je objekt neobývaný. To všetko môže negatívne vplývať na tesnenie, kovanie aj celkovú funkčnosť plastových okien.

Ak sa okná zle otvárajú alebo nepriliehajú pri zatváraní, prepúšťajú chlad alebo netesnia, nepocítite to len na zníženom komforte počas pobytu na chate. Dlhodobejšie zanedbanie údržby môže viesť k únikom tepla a tým pádom aj k zvýšeným nákladom na vykurovanie. Navyše, môže sa tiež znehodnotiť interiér chaty vplyvom vlhkosti. Môžu vznikať plesne, zhoršiť sa kvalitu vzduchu, čo môže ovplyvniť naše zdravie. 

Navyše, keď okná nefungujú tak, ako by mali, znižuje to bezpečnosť celého objektu. Na chate si však chceme vychutnávať chvíle oddychu, bez toho, aby sme sa museli obávať o našu bezpečnosť a v noci nepokojne spali – či už kvôli nepríjemnej klíme v interiéri alebo riziku, že sa do chaty kvôli poškodeným oknám môže niekto dostať. 

Preto sa servis okien na chate neoplatí odkladať. Pravidelné nastavenie plastových okien a ich údržba od odborníkov, akými sú technici z prowiss.sk, dokáže predísť mnohým nepríjemnostiam.

Ako zistiť, že vaše okná potrebujú servis?

Nie každý problém s plastovými oknami sa prejaví hneď zjavnou poruchou. Mnohé signály sú nenápadné, no ak ich včas podchytíte, vyhnete sa väčším problémom aj zbytočným nákladom na drahé opravy či v horšom prípade – výmenu okien. 

Jedným z najčastejších príznakov je prievan – aj keď sú okná zatvorené, môže sa stať, že okolo rámu cítite chladný vzduch. Ak si nie ste istí, či vaše okná tesnia v poriadku, dá sa to jednoducho zistiť. Skúste pri zatvorenom okne priložiť ruku k rámu – cítite prievan? Alebo priložte horiacu sviečku k rámu – hýbe sa jej plameň? Ak cítite prúdenie vzduchu, alebo sa hýbe plameň sviečky, je to signál, že okná si vyžadujú pozornosť. 

Ďalším znakom je ťažšie ovládanie – kľučka ide tuho, alebo sa okno pri otváraní zadrháva. Občas sa objavia aj drobné netesnosti, cez ktoré do interiéru zateká, alebo sa na sklách tvorí nadmerná kondenzácia.

Ak máte chatu v prírode, kde dochádza k väčším teplotným výkyvom medzi letom a zimou, prirodzene rýchlejšie sa opotrebúvajú aj kovania okien. Dôležitá je preto aj pravidelná kontrola a drobná údržba. Presne to, čo zabezpečuje profesionálny servis okien, napríklad aj od skúsených technikov z prowiss.sk.

Práve takáto pravidelná kontrola a drobný servis okien, pri ktorom sa upravia malé nedostatky, sú skvelou prevenciou. Prídete na problémy s oknami ešte skôr, než sa stihnú premeniť na väčšie a nákladnejšie poškodenia. 


Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.