Fakultná nemocnica AGEL Skalica zmodernizovala vybavenie otorinolaryngologickej ambulancie. Najnovšou posilou vybavenia ORL ambulancie sú dva špičkové prístroje – audiometrická kabína a tympanometer. Tieto zariadenia výrazne prispievajú k presnejšej diagnostike porúch sluchu a ochorení stredného ucha u detí aj dospelých pacientov.
„Naším cieľom je poskytovať pacientom v regióne Záhoria kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ktorú vieme umožniť aj vďaka novým prístrojom. Vieme efektívne a odborne vyšetriť sluch a identifikovať rôzne typy porúch, čo je základom pre úspešnú liečbu,“ uviedla MUDr. Martina Judáková, lekárka ORL ambulancie.
Jednou z noviniek je audiometrická kabína, známa aj ako audiokabína. Je akusticky odhlučnený priestor, ktorý vytvára ideálne podmienky na (objektívne) meranie sluchu bez rušivých vplyvov z prostredia. Slúži na tónovú audiometriu, pomocou ktorej sa zisťuje, ako dobre pacient vníma rôznu hlasitosť tónov. Kabína je komfortná, dobre vetraná, osvetlená a vybavená tak, aby sa v nej dobre cítili aj detskí pacienti či osoby s obmedzenou pohyblivosťou. Vyšetrenie v audiokabíne pomáha odhaliť percepčné alebo prevodové poruchy sluchu, sluchové postihnutie spôsobené hlukom či vekom, identifikáciu šumenia v ušiach ale aj funkčné poruchy spôsobené napríklad opakovanými zápalmi ucha.
Ďalšou novinkou je tympanometer, moderný prístroj, ktorý vyhodnocuje pohyblivosť bubienka a tlak v strednom uchu. Vyšetrenie, známe ako tympanometria, prebieha tak, že sa do zvukovodu vloží mäkká sonda, ktorá vytvára jemné tlakové zmeny a zaznamenáva odozvu bubienka. Trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a veľmi cenné najmä pri podozrení na výpotok, zápal stredného ucha alebo poruchu prevodu zvuku. Prístroj umožňuje i vyšetrenie strmienkového reflexu. Pomocou neho sa dá identifikovať miesto poškodenia tvárového nervu.
Tympanometria je obzvlášť prínosná v diagnostike u detských pacientov, u ktorých sa často vyskytujú zápaly stredného ucha či nahromadenie tekutiny za bubienkom. Výsledok vyšetrenia sa zobrazuje vo forme grafu – tympanogramu, z ktorého lekár môže určiť typ poruchy a rozhodnúť o ďalšom postupe, napr. potrebe antibiotickej liečby, nasadení ventilačných trubičiek či sledovania stavu.
Komfort detského pacienta zvyšuje i animácia autíčka, ktorá je súčasťou merania. Dieťa hravou formou zabaví na čas potrebný k vyšetreniu, bez plaču a v dobrej nálade poskytne objektívnu informáciu.
Novinkou je prepojenie audimetrického a tympanometrického prístroja s počítačom lekára, čo umožňuje zrýchliť vyšetrenie, vyšetriť viac pacientov a zároveň uchovávať informáciu i v elektronickej podobe.
„Kombinácia audiometrickej kabíny a tympanometra nám umožňuje v ORL ambulancii poskytovať komplexnú diagnostiku porúch sluchu a stredného ucha pod jednou strechou. Pacienti tak získavajú presné výsledky vyšetrení, na základe ktorých možno určiť individuálny liečebný plán,“ dodáva MUDr. Judáková.
„Otorinolaryngologická ambulancia je v súčasnosti mimoriadne dôležitá nielen pre obyvateľov Skalice, ale jej zásadné postavenie vnímame aj v kontexte celého regiónu Záhoria. Uvedomujeme si jej význam, a preto sa snažíme investovať do pokročilej techniky. Okrem modernejšieho vybavenia, ktoré zabezpečí kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov tejto ambulancie, sme investovali aj do rekonštrukcie zázemia pre personál. Nevyhnutné je aj vylepšovanie podmienok nielen pre pacientov, ale aj pre našich kolegov, pretože práca zdravotníkov je pre chod našej nemocnice kľúčová,“ dodal riaditeľ Fakultnej nemocnice AGEL Skalica JUDr. Vladislav Šrojta.