V duchu Goetheho slov sa v sobotu (22.októbra) v Skalici niesla mimoriadne vydarená akcia s názvom „Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie“. Návštevníci mali možnosť nazrieť do „kuchyne“ vinárskeho umenia.

Na začiatku účastníci obdržali mapku otvorených búd, vinohradnícky pas a degustačný pohár v slušivej a praktickej kapsičke. Pas bol obdobou akéhosi platidla. Návštevníci si sami zvolili smer a trasu. Rovnako aj počet búd, ktoré mali ambíciu navštíviť. Do projektu sa celkovo zapojilo 38 búd zo skalickej vinohradníckej oblasti. Takmer 500 degustátorov sa ráno rozbehlo po skalických vinohradoch. V prípade, že výrazne ubúdali sily, bola k dispozícii kyvadlová doprava. Návštevníci, ktorí sa prišli pokochať kvalitným vínkom boli prevažne z Bratislavy, Oravy, Čiech alebo susednej Moravy. Našli sa aj konkurenti z malokarpatskej oblasti či exotická skupinka Indov, pre ktorých to bola určite skúška ohňom. V každej búde bol ochotný pán vinohradník, ktorý pyšne predstavoval svoje odrody vína. Milovníci vína mali možnosť kúpiť si voňavý mok priamo na mieste. Mnohí z vinárov neváhali a ponúkli krátky exkurz po svojom sklepe. Okrem vínka bolo v každej búde k dispozícii aj malé občerstvenie, bez ktorého by sa tak náročný deň len ťažko dal zvládnuť. Spokojnosť hostí bola pre vinohradníkov príjemným ocenením, pretože venujú svoj čas tejto ušľachtilej činnosti, ktorú zdedili po svojich otcoch a zachovávajú tak typický ráz skalického regiónu. Umocnením výnimočného zážitku bolo aj krásne jesenné počasie.

Od 18tej vo Vinotéke u františkánov pokračoval spoločenský večer, ktorý spríjemňovala produkcia ĽH Pláňava. Tí, ktorí mali ešte po celom dni silu mohli ukázať svoje tanečné umenie alebo len tak si zaspievať. Definitívne ukončenie aj pre vytrvalcov bolo o deviatej večer.
Táto akcia sa konala za výdatnej finančnej podpory z Európskeho fondu regionálneho rozvoja „Spoločne bez hraníc“, programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika.

„Vjeríme, že sa na budúci rok máme na co tešit, keď už byla tento rok taká vysoká cukernatosť a hrozénko jak lusk“.


.
Toto je čítané

Skalica získala dotáciu takmer 700-tisíc eur na nové cyklotrasy

Mesto Skalica získalo dotáciu 688 116 eur z programu Interreg SK-CZ 2021-2027…

BM: Ustekana sobota