Nadácia AGEL pripravuje už 5. ročník charitatívneho behu Skalická osmička, ktorý každoročne spája šport, solidaritu a pomoc ľuďom, ktorí ju najviac potrebujú. 27. septembra 2026 sa v Skalici stretnú bežci, chodci aj priaznivci nordic walkingu. Celý výťažok z tohtoročného podujatia poputuje trom hendikepovaným chlapcom zo Záhoria – Tomáškovi zo Skalice, Lukáškovi z Holíča a Andrejkovi zo Senice. Aj oni by chceli behať, ale nemôžu. Od narodenia sa totiž vyrovnávajú s vážnymi zdravotnými diagnózami. Práve Skalická osmička im chce pomôcť zlepšiť kvalitu života a podporiť ich rodiny.  

foto AGEL

Účastníci si môžu vybrať beh, chôdzu alebo nordic walking. Novinkou tohto roka je aj virtuálny beh, vďaka ktorému sa záujemcovia môžu k podujatiu pripojiť z ktoréhokoľvek kúta Slovenska. Pripravená je 8-kilometrová trať a zároveň aj kratšia trať pre deti. Každý účastník získa štartovací balíček a odnesie si tiež pamätnú medailu.

„Tento beh sa stal už tradíciou, na ktorú sa každoročne tešia bežci, chodci aj priaznivci nordic walkingu. Veľkú radosť nám robí aj účasť rodín s deťmi, pre ktoré je vždy pripravený bohatý sprievodný program. Teší nás, že Skalická osmička každým rokom spája stále viac ľudí, ktorým nie je osud iných ľahostajný a prichádzajú predovšetkým preto, aby pomohli dobrej veci,“ uviedla Mgr. Iveta Chreneková, predsedníčka Správnej rady NADÁCIE AGEL.

Štartovné poputuje v plnej výške na jeden spoločný cieľ. Tým je podpora troch hendikepovaných chlapcov a ich rodín. Aj keď každý z príbehov je iný, rodičia detí majú jeden spoločný cieľ – zabezpečiť chlapcom čo najlepší a najkvalitnejší život. 

Pomoc pre Tomáška 

10-ročnému Tomáškovi Matulovi zo Skalice lekári ako trojročnému diagnostikovali detský autizmus. Dnes je neverbálny a vyžaduje si neustálu odbornú starostlivosť a špeciálne terapie. Rodina využíva rôzne formy podpory, ktoré mu pomáhajú napredovať a zlepšovať kvalitu jeho života. Výťažok z behu by chceli použiť na delfínoterapiu a kúpu kyslíkového koncentrátora.

Pomoc pre Lukáška

Jedenásťročný Lukáško Kavalír z Holíča žije s poruchou autistického spektra. Napriek náročnej životnej ceste robí vďaka terapiám a obrovskej podpore rodiny postupné pokroky. Jeho rodičia by radi získané finančné prostriedky využili na špecializované rehabilitácie, hipoterapie, canisterapie či delfínoterapiu, ktoré mu pomáhajú rozvíjať komunikačné a sociálne zručnosti.

Pomoc pre Andrejka

Andrejko Mikulíček zo Senice prišiel na svet predčasne a od útleho veku čelí viacerým závažným diagnózam vrátane detskej mozgovej obrny a epilepsie. Dnes má 15 rokov a je odkázaný na nepretržitú starostlivosť svojej rodiny. Finančný príspevok by rodičia využili na kúpu špeciálnej zdravotnej stoličky, ktorá by mu pomohla stabilizovať chrbticu a zlepšiť každodenný komfort.

Skalická osmička Nadácie AGEL je dôkazom, že aj šport môže meniť životy. Každý krok, každý kilometer a každé štartovné môže pomôcť zlepšiť život konkrétnym deťom a ich rodinám. Súčasťou podujatia je aj bohatý sprievodný program pre rodiny s deťmi a množstvo atrakcií.

„V minulom roku sa do charitatívneho behu zapojilo 450 športovcov, vrátane 120 detí. V tomto roku očakávame, že tieto čísla prekonáme a nový rekord účastníkov umožní pomôcť deťom čo najviac. Srdečne pozývame všetky generácie, aby prišli aktívne stráviť deň, užiť si príjemnú atmosféru a s otvoreným srdcom pomáhať,“ uviedla Mgr. Iveta Chreneková, predsedníčka Správnej rady NADÁCIE AGEL.

zdroj AGEL

Registrácia na podujatie je už spustená. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na webovej stránke agel.sk.



Google News
Nájdete nás aj na Google NEWS
Kliknite na Sledovať a nepremeškáte žiadne novinky.